World Jigsaw Puzzle Championship 2022

Valladolid (Spain)

Classification Individual
Qualifying Round B

24/06/2022 12:00 01:30:00  500 


# Name Place Time
1
1
Spain
Alejandro Clemente León
Barcelona
Barcelona
00:32:41
-
-
2
2
Poland
Mariusz Ślizewski
Gniew (Tczew)
Gniew (Tczew)
00:40:37
+7' 56'' ( at 7' 56'')
+7' 56''
at 7' 56''
3
3
Norway
Ole Marton Ølberg
Alversund (Vestland)
Alversund (Vestland)
00:41:43
+1' 06' ( at 9' 02')
+1' 06'
at 9' 02'
4
4
Czech Republic
Tereza Koptíková
Prague (Cze)
Prague (Cze)
00:43:33
+1' 50'' ( at 10' 52'')
+1' 50''
at 10' 52''
5
5
Spain
Ana Gil Luciano
Madrid
Madrid
00:46:29
+2' 56'' ( at 13' 48'')
+2' 56''
at 13' 48''
6
6
USA
Grey Rogers
Shreveport (Louisiana)
Shreveport (Louisiana)
00:50:14
+3' 45'' ( at 17' 33'')
+3' 45''
at 17' 33''
7
7
USA
Katherine Dilks
Haddonfield (New Jersey)
Haddonfield (New Jersey)
00:51:14
+1' 00' ( at 18' 33'')
+1' 00'
at 18' 33''
8
8
Hungary
Gergő Szabados
Paks (Tolna)
Paks (Tolna)
00:53:31
+2' 17'' ( at 20' 50'')
+2' 17''
at 20' 50''
9
9
Spain
Mayra García Simón
Albatera (Alicante)
Albatera (Alicante)
00:53:55
+ 24'' ( at 21' 14'')
+ 24''
at 21' 14''
10
10
Turkey
Ayse Dilara Düğmeci
Estambul
Estambul
00:55:23
+1' 28'' ( at 22' 42'')
+1' 28''
at 22' 42''
11
11
Brazil
Ednéia Silveira
Cruzeiro (São Paulo)
Cruzeiro (São Paulo)
00:55:56
+ 33'' ( at 23' 15'')
+ 33''
at 23' 15''
12
12
Denmark
Sofie Juel Andersen
Aarhus (None)
Aarhus (None)
00:58:00
+2' 04' ( at 25' 19'')
+2' 04'
at 25' 19''
13
13
Spain
Diana Santillán Perosanz
Castillo de la Vega (Burgos)
Castillo de la Vega (Burgos)
00:58:36
+ 36'' ( at 25' 55'')
+ 36''
at 25' 55''
14
14
Germany
Michael Smit
Weissach (Baden-Württemberg)
Weissach (Baden-Württemberg)
00:58:49
+ 13'' ( at 26' 08')
+ 13''
at 26' 08'
15
15
USA
Geoffrey Scott
New York
New York
01:00:12
+1' 23'' ( at 27' 31'')
+1' 23''
at 27' 31''
16
16
Spain
Paula Morales Barron
Algeciras (Cádiz)
Algeciras (Cádiz)
01:00:18
+ 06' ( at 27' 37'')
+ 06'
at 27' 37''
17
17
Spain
Pepa Buelta Méndez
Santander (Cantabria)
Santander (Cantabria)
01:01:29
+1' 11'' ( at 28' 48'')
+1' 11''
at 28' 48''
18
18
Spain
Ana C. Siverio Parés
Santa Cruz de Tenerife (Tenerife)
Santa Cruz de Tenerife (Tenerife)
01:02:36
+1' 07' ( at 29' 55'')
+1' 07'
at 29' 55''
19
19
France
Alexandre Huguenin
Cholet (Maine-Et-Loire)
Cholet (Maine-Et-Loire)
01:03:23
+ 47'' ( at 30' 42'')
+ 47''
at 30' 42''
20
20
Spain
Laura Muñoz Arenales
Laguna de Duero (Valladolid)
Laguna de Duero (Valladolid)
01:04:06
+ 43'' ( at 31' 25'')
+ 43''
at 31' 25''
21
21
France
Patrice De Goncourt
Aubigne Racan (France)
Aubigne Racan (France)
01:05:43
+1' 37'' ( at 33' 02')
+1' 37''
at 33' 02'
22
22
Spain
Gaelle García Sánchez-Fuentes
Arroyo de la Encomienda (Valladolid)
Arroyo de la Encomienda (Valladolid)
01:07:21
+1' 38'' ( at 34' 40'')
+1' 38''
at 34' 40''
23
23
Spain
Mª Inmaculada Palencia Morchón
San Andrés del Rabanedo (León)
San Andrés del Rabanedo (León)
01:08:22
+1' 01' ( at 35' 41'')
+1' 01'
at 35' 41''
24
24
Andorra
Meritxell Quintana Pérez
Andorra la Vella
Andorra la Vella
01:08:35
+ 13'' ( at 35' 54'')
+ 13''
at 35' 54''
25
25
Australia
Anneka Thompson
Kings Beach (Qld)
Kings Beach (Qld)
01:09:13
+ 38'' ( at 36' 32'')
+ 38''
at 36' 32''
26
26
Peru
Luis Ricardo Gotuzzo Altez
Ávila
Ávila
01:09:42
+ 29'' ( at 37' 01')
+ 29''
at 37' 01'
27
27
Spain
Marta Zaldívar Calvo
Logroño (La Rioja)
Logroño (La Rioja)
01:10:30
+ 48'' ( at 37' 49'')
+ 48''
at 37' 49''
28
28
Israel
Yasmeen Almog
Jackson Hole (Wyoming)
Jackson Hole (Wyoming)
01:12:08
+1' 38'' ( at 39' 27'')
+1' 38''
at 39' 27''
29
29
Spain
Roser Tarrio Mosquera
Torrelavit (Barcelona)
Torrelavit (Barcelona)
01:12:48
+ 40'' ( at 40' 07')
+ 40''
at 40' 07'
30
30
Malta
Madalena Zammit
Grimbergen (Vlaams Brabant)
Grimbergen (Vlaams Brabant)
01:13:57
+1' 09' ( at 41' 16'')
+1' 09'
at 41' 16''
31
31
USA
Valerie Coit
Wrenshall (Minnesota)
Wrenshall (Minnesota)
01:14:02
+ 05' ( at 41' 21'')
+ 05'
at 41' 21''
32
32
Spain
Erika Prieto Hernández
Cornellà (Barcelona)
Cornellà (Barcelona)
01:14:05
+ 03' ( at 41' 24'')
+ 03'
at 41' 24''
33
33
Singapore
Min Yu Chan
Singapore
Singapore
01:14:49
+ 44'' ( at 42' 08')
+ 44''
at 42' 08'
34
34
Hungary
Mária Imrik
Sajószentpéter (Borsod-Abaúj-Zemplén)
Sajószentpéter (Borsod-Abaúj-Zemplén)
01:17:07
+2' 18'' ( at 44' 26'')
+2' 18''
at 44' 26''
35
35
Norway
Ole Nesheim
Trondheim (Trondelag)
Trondheim (Trondelag)
01:17:21
+ 14'' ( at 44' 40'')
+ 14''
at 44' 40''
36
36
Spain
Adela Purcell Soriano
Madrid
Madrid
01:17:27
+ 06' ( at 44' 46'')
+ 06'
at 44' 46''
37
37
Spain
Verónica Alonso González
León
León
01:17:35
+ 08' ( at 44' 54'')
+ 08'
at 44' 54''
38
38
Chile
Gonzalo Varela Jorquera
Santiago de Chile
Santiago de Chile
01:17:37
+ 02' ( at 44' 56'')
+ 02'
at 44' 56''
39
39
USA
Amber Haglund-Pagel
Duluth (Minnesota)
Duluth (Minnesota)
01:17:48
+ 11'' ( at 45' 07')
+ 11''
at 45' 07'
40
40
Sweden
Emelie Ljungqvist
Gothenburg
Gothenburg
01:18:11
+ 23'' ( at 45' 30'')
+ 23''
at 45' 30''
41
41
Spain
Carmen Molina Barreiro
Valladolid
Valladolid
01:19:42
+1' 31'' ( at 47' 01')
+1' 31''
at 47' 01'
42
42
Norway
Silje Strand
Stavanger
Stavanger
01:21:00
+1' 18'' ( at 48' 19'')
+1' 18''
at 48' 19''
43
43
Latvia
Jana Rensberga
Riga
Riga
01:21:18
+ 18'' ( at 48' 37'')
+ 18''
at 48' 37''
44
44
Spain
Rafael Jurado Villalobos
Vegas de Matute (Segovia)
Vegas de Matute (Segovia)
01:21:53
+ 35'' ( at 49' 12'')
+ 35''
at 49' 12''
45
45
Brazil
Erika Ebling
Bertioga (São Paulo)
Bertioga (São Paulo)
01:26:46
+4' 53'' ( at 54' 05')
+4' 53''
at 54' 05'
46
46
Spain
Mª Julia Berné Aguirre
Alfaro (La Rioja)
Alfaro (La Rioja)
01:27:49
+1' 03' ( at 55' 08')
+1' 03'
at 55' 08'
47
47
Spain
Luis Castro Fernández
Lugo
Lugo
01:29:02
+1' 13'' ( at 56' 21'')
+1' 13''
at 56' 21''
48
48
Spain
Gonzalo Ruiz Mayer
Alcobendas (Madrid)
Alcobendas (Madrid)
01:29:10
+ 08' ( at 56' 29'')
+ 08'
at 56' 29''
49
49
Spain
Elia Barril Boj
Avilés (Asturias)
Avilés (Asturias)
01:29:38
+ 28'' ( at 56' 57'')
+ 28''
at 56' 57''
50
50
Spain
Juan José López Montes
Lugo
Lugo
484 Pieces
 
 
51
51
Hungary
János Kubinka
Budapest (Borsod-Abaúj-Zemplén)
Budapest (Borsod-Abaúj-Zemplén)
478 Pieces
 
 
52
52
Colombia
Sandra Sánchez Artunduaga
Mostoles (Madrid)
Mostoles (Madrid)
472 Pieces
 
 
53
53
Spain
Daiana Soria Ippoliti
Soria
Soria
468 Pieces
 
 
54
54
Spain
África Manuel Marchante
Daimiel (Ciudad Real)
Daimiel (Ciudad Real)
466 Pieces
 
 
55
55
South Africa
Lydia Baben
Vienna
Vienna
451 Pieces
 
 
56
56
Spain
Ramón Turpin Sevilla
Viladecans (Barcelona)
Viladecans (Barcelona)
445 Pieces
 
 
57
57
Spain
Cristina Menéndez Montero
Santiago de Compostela (Coruña)
Santiago de Compostela (Coruña)
429 Pieces
 
 
58
58
South Korea
Kyungsook Lee
New York
New York
421 Pieces
 
 
58
58
Mexico
Aarón Cid Ramírez
Ciudad de México (Alvaro Obregon)
Ciudad de México (Alvaro Obregon)
421 Pieces
 
 
60
60
Czech Republic
Petra Strnadová
Brno (Moravia)
Brno (Moravia)
410 Pieces
 
 
60
60
USA
Trevor Quinn
Dover (New Hampshire)
Dover (New Hampshire)
410 Pieces
 
 
62
62
Spain
Natalia Rubio Aranda
Coca (Segovia)
Coca (Segovia)
405 Pieces
 
 
63
63
Italy
Primula Pipere
Siniscola (Nuoro)
Siniscola (Nuoro)
400 Pieces
 
 
63
63
Spain
Ismael Purcell Poo
Madrid
Madrid
400 Pieces
 
 
65
65
USA
Summer Anderson
Crestwood (Mo)
Crestwood (Mo)
341 Pieces
 
 
65
65
Spain
Saturnino González Rodríguez
Avila
Avila
341 Pieces
 
 
67
67
Germany
Chris Steindel
Hamburg
Hamburg
321 Pieces
 
 
68
68
Spain
Jasmina Juárez Torrejon
Sant Vicenç de Castellet (Barcelona)
Sant Vicenç de Castellet (Barcelona)
318 Pieces
 
 
69
69
Spain
Manuel Rodríguez López
Valencia de Don Juan (León)
Valencia de Don Juan (León)
317 Pieces
 
 
70
70
Chile
Giselle Patricia Daines Ostria
Coquimbo (La Serena)
Coquimbo (La Serena)
306 Pieces
 
 
71
71
Portugal
Dulce Alexandra Pereira
Queluz (Lisboa)
Queluz (Lisboa)
305 Pieces
 
 
72
72
Spain
Paloma Bango Díez
Madrid
Madrid
301 Pieces
 
 
73
73
Romania
Monica Pricopi
Seseña (Toledo)
Seseña (Toledo)
297 Pieces
 
 
74
74
Spain
Lorena Barreno De Pablos
Vegas de Matute (Segovia)
Vegas de Matute (Segovia)
273 Pieces
 
 
75
75
Spain
Rosa María Blanco Díaz
Valladolid
Valladolid
250 Pieces
 
 
76
76
Spain
Rafael López Ruiz
Daimiel (Ciudad Real)
Daimiel (Ciudad Real)
222 Pieces
 
 
77
77
France
Wahiba Jennane
Compiegne (Oise)
Compiegne (Oise)
180 Pieces
 
 
78
78
Ukraine
Olesya Nikolayevych
Lviv
Lviv
160 Pieces
 
 
79
79
Cyprus
Nicolas Ioannides
Lakatamia (Nicosia)
Lakatamia (Nicosia)
143 Pieces