World Jigsaw Puzzle Championship 2022

Valladolid (Spain)

Classification Pairs
Final

25/06/2022 19:00 02:00:00  1.000 


# Name Place Time
1
1
Czech Republic
Katerina Novotna
Tereza Koptíková
Prague
Prague
01:02:20
-
-
2
2
Spain
Demelza Becerra Robledillo
Ángel Heras Salcedo
Algeciras (Cádiz) / Soria
Algeciras (Cádiz) / Soria
01:05:54
+3' 34'' ( at 3' 34'')
+3' 34''
at 3' 34''
3
3
Spain
Susana Pérez Van Deenen
Alejandro Clemente León
Calella (Barcelona) / Barcelona
Calella (Barcelona) / Barcelona
01:06:05
+ 11'' ( at 3' 45'')
+ 11''
at 3' 45''
4
4
Norway
Kristin Thuv
Siv Bremnes
Bodø (Norge)
Bodø (Norge)
01:06:18
+ 13'' ( at 3' 58'')
+ 13''
at 3' 58''
5
5
Sweden
Katarina Svensson
Magdalena Svensson
Vårgårda (Västergötland)
Vårgårda (Västergötland)
01:07:00
+ 42'' ( at 4' 40'')
+ 42''
at 4' 40''
6
6
Spain
Ana Isabel Jimeno Jordá
Ana Gil Luciano
Madrid
Madrid
01:07:59
+ 59'' ( at 5' 39'')
+ 59''
at 5' 39''
7
7
USA
Grey Rogers
Katherine Dilks
Shreveport (Louisiana) / Haddonfield (New Jersey)
Shreveport (Louisiana) / Haddonfield (New Jersey)
01:14:00
+6' 01' ( at 11' 40'')
+6' 01'
at 11' 40''
8
8
Hungary
Brigitta Vinkler
Nora Vinkler
Szendehely
Szendehely
01:14:02
+ 02' ( at 11' 42'')
+ 02'
at 11' 42''
9
9
Spain
Soraya Pérez Carayol
Alejandro Darias Mateos
Ibi (Alicante) / Hospitalet de Llobregat (Barcelona)
Ibi (Alicante) / Hospitalet de Llobregat (Barcelona)
01:20:58
+6' 56'' ( at 18' 38'')
+6' 56''
at 18' 38''
10
10
Czech Republic
Jana Ondroušková
Jakub Ondroušek
Brno
Brno
01:21:23
+ 25'' ( at 19' 03')
+ 25''
at 19' 03'
11
11
Norway
Ole Marton Ølberg
Leif Jone Ølberg
Alversund (Vestland)
Alversund (Vestland)
01:22:30
+1' 07' ( at 20' 10'')
+1' 07'
at 20' 10''
12
12
Italy
Chiara Dellantonio
Nicola Giordani
Munich (Bayern)
Munich (Bayern)
01:23:33
+1' 03' ( at 21' 13'')
+1' 03'
at 21' 13''
13
13
Germany
Isabelle Gall
Michael Smit
Weissach (Baden-Württemberg)
Weissach (Baden-Württemberg)
01:23:46
+ 13'' ( at 21' 26'')
+ 13''
at 21' 26''
14
14
USA
Tammy McLeod
Yvonne Feucht
Los Angeles (California) / Burbank (California)
Los Angeles (California) / Burbank (California)
01:25:53
+2' 07' ( at 23' 33'')
+2' 07'
at 23' 33''
15
15
Chile
Ignacio Muñoz Quezada
Bernardita Arancibia Ramírez
Santiago
Santiago
01:25:56
+ 03' ( at 23' 36'')
+ 03'
at 23' 36''
16
16
Spain
Silvia Hernández Cámara
Gisela Arranz Toro
Alcobendas (Madrid) / Madrid
Alcobendas (Madrid) / Madrid
01:27:16
+1' 20'' ( at 24' 56'')
+1' 20''
at 24' 56''
17
17
Spain
Fernando Iglesias Martín
Mónica Santiago de Fuentes
Sonseca (Toledo) / Valladolid
Sonseca (Toledo) / Valladolid
01:27:27
+ 11'' ( at 25' 07')
+ 11''
at 25' 07'
18
18
France
Sophie De Goncourt
Patrice De Goncourt
Aubigne Racan (France)
Aubigne Racan (France)
01:29:45
+2' 18'' ( at 27' 25'')
+2' 18''
at 27' 25''
19
19
Colombia
Jimena Gordillo Uribe
Cristina López Rodríguez
Barcelona / Móstoles (Madrid)
Barcelona / Móstoles (Madrid)
01:30:19
+ 34'' ( at 27' 59'')
+ 34''
at 27' 59''
20
20
Spain
Mayra García Simón
Mª Julia Berné Aguirre
Albatera (Alicante) / Alfaro (La Rioja)
Albatera (Alicante) / Alfaro (La Rioja)
01:30:29
+ 10'' ( at 28' 09')
+ 10''
at 28' 09'
21
21
Spain
Maria Jesús Gómez Fernández
Laura Muñoz Arenales
Pontevedra / Laguna de Duero (Valladolid)
Pontevedra / Laguna de Duero (Valladolid)
01:30:32
+ 03' ( at 28' 12'')
+ 03'
at 28' 12''
22
22
Brazil
Ednéia Silveira
Daniela De Olivera Dinato
Cruzeiro (São Paulo) / Campinas (São Paulo)
Cruzeiro (São Paulo) / Campinas (São Paulo)
01:30:41
+ 09' ( at 28' 21'')
+ 09'
at 28' 21''
23
23
Spain
Rafael Amieva Gómez
Laura Aizpurua de Arteche
Madrid
Madrid
01:35:42
+5' 01' ( at 33' 22'')
+5' 01'
at 33' 22''
24
24
Spain
Luis Pavón Herrera
Gaelle García Sánchez-Fuentes
San Sebastián de los Reyes (Madrid) / Arroyo de la Encomienda (Valladolid)
San Sebastián de los Reyes (Madrid) / Arroyo de la Encomienda (Valladolid)
01:37:24
+1' 42'' ( at 35' 04')
+1' 42''
at 35' 04'
25
25
USA
Susanne Riehemann
Stephanie Owen
Mountain View (California) / Charlottesville (Va)
Mountain View (California) / Charlottesville (Va)
01:38:18
+ 54'' ( at 35' 58'')
+ 54''
at 35' 58''
26
26
Turkey
Pelin Çelik
Ayse Dilara Düğmeci
İstanbul / Estambul
İstanbul / Estambul
01:38:52
+ 34'' ( at 36' 32'')
+ 34''
at 36' 32''
27
27
Poland
Dorota Gapinska
Monika Nawrot
Warsaw (Mazovia)
Warsaw (Mazovia)
01:41:57
+3' 05' ( at 39' 37'')
+3' 05'
at 39' 37''
28
28
USA
Alycia Krasny
Lindsay Steenstra
Los Angeles (California) / San Diego (California)
Los Angeles (California) / San Diego (California)
01:42:50
+ 53'' ( at 40' 30'')
+ 53''
at 40' 30''
29
29
Denmark
Sofie Juel Andersen
Inge Lise Dalsgaard
Aarhus (None)
Aarhus (None)
01:43:50
+1' 00' ( at 41' 30'')
+1' 00'
at 41' 30''
30
30
Spain
Isabel Sonsona Torrent
Pilar Sonsona Torrent
Sant Vicenç Dels Horts (Barcelona)
Sant Vicenç Dels Horts (Barcelona)
01:45:54
+2' 04' ( at 43' 34'')
+2' 04'
at 43' 34''
31
31
Romania
Mihaela Ioana Chidean
Pepa Buelta Méndez
Móstoles (Madrid) / Santander (Cantabria)
Móstoles (Madrid) / Santander (Cantabria)
01:46:24
+ 30'' ( at 44' 04')
+ 30''
at 44' 04'
32
32
Spain
Fernando Martín López
Inés Martín Cruz
Toledo
Toledo
01:47:32
+1' 08' ( at 45' 12'')
+1' 08'
at 45' 12''
33
33
Israel
Yasmeen Almog
Karin Harmsen
Jackson Hole (Wyoming) / Den Haag
Jackson Hole (Wyoming) / Den Haag
01:48:12
+ 40'' ( at 45' 52'')
+ 40''
at 45' 52''
34
34
Ireland
Dan Martín
Sarah Jane Bodell
London (England)
London (England)
01:48:15
+ 03' ( at 45' 55'')
+ 03'
at 45' 55''
35
35
Netherlands
Miranda Aalders
Willem Aalders
Delft (Zuid Holland)
Delft (Zuid Holland)
01:49:12
+ 57'' ( at 46' 52'')
+ 57''
at 46' 52''
36
36
Spain
Esther Sastre Baza
Laura Ubillos Lapresa
San Miguel del Arroyo (Valladolid) / Barakaldo (Vizcaya)
San Miguel del Arroyo (Valladolid) / Barakaldo (Vizcaya)
01:50:44
+1' 32'' ( at 48' 24'')
+1' 32''
at 48' 24''
37
37
Hungary
Vivien Jakab
Ilona Kotsis
Székesfehérvár (Fejér)
Székesfehérvár (Fejér)
01:51:40
+ 56'' ( at 49' 20'')
+ 56''
at 49' 20''
38
38
Brazil
Karin Sabo Mancusi
Ana Maria Aguilera de Barros
Sao Paulo / Macapá (Amapá)
Sao Paulo / Macapá (Amapá)
01:54:03
+2' 23'' ( at 51' 43'')
+2' 23''
at 51' 43''
39
39
Spain
David Caballero Calzado
Marta García Gómez
Paracuellos de Jarama (Madrid) / Oviedo (Asturias)
Paracuellos de Jarama (Madrid) / Oviedo (Asturias)
01:54:41
+ 38'' ( at 52' 21'')
+ 38''
at 52' 21''
40
40
Hungary
Gergő Szabados
Tibor Varjas
Paks (Tolna)
Paks (Tolna)
01:55:07
+ 26'' ( at 52' 47'')
+ 26''
at 52' 47''
41
41
Spain
Cristina Roura Suárez
Isabel Pérez Diego
Castellbell I el Vilar (Barcelona) / Candás (Asturias)
Castellbell I el Vilar (Barcelona) / Candás (Asturias)
01:55:10
+ 03' ( at 52' 50'')
+ 03'
at 52' 50''
42
42
Sweden
Julia Emqvist
Emelie Ljungqvist
Gothenburg
Gothenburg
01:56:44
+1' 34'' ( at 54' 24'')
+1' 34''
at 54' 24''
43
43
Spain
Itziar Guillerna Fernández
Nazareth Peña García
Bilbao (Vizcaya) / Santa Perpetua de la Mogoda (Barcelona)
Bilbao (Vizcaya) / Santa Perpetua de la Mogoda (Barcelona)
01:59:03
+2' 19'' ( at 56' 43'')
+2' 19''
at 56' 43''
44
44
South Korea
Kyungsook Lee
Arlene Cauthorn
New York
New York
1.000 Pieces
 
 
45
45
Spain
Elena González Álvarez
Verónica Alonso González
León
León
963 Pieces
 
 
46
46
Spain
Ana L. Siverio Parés
Ana C. Siverio Parés
Santa Cruz de Tenerife (Tenerife)
Santa Cruz de Tenerife (Tenerife)
959 Pieces
 
 
46
46
Australia
Jason Stevens
Adele Arthur
Kings Beach (Queensland) / Murwillumbah (Nsw)
Kings Beach (Queensland) / Murwillumbah (Nsw)
959 Pieces
 
 
48
48
Malta
Madalena Zammit
Jana Rensberga
Grimbergen (Vlaams Brabant) / Riga
Grimbergen (Vlaams Brabant) / Riga
956 Pieces
 
 
49
49
Australia
Louise Jackett
Anneka Thompson
Melbourne (Vic) / Kings Beach (Qld)
Melbourne (Vic) / Kings Beach (Qld)
955 Pieces
 
 
50
50
USA
Amber Haglund-Pagel
Valerie Coit
Duluth (Minnesota) / Wrenshall (Minnesota)
Duluth (Minnesota) / Wrenshall (Minnesota)
947 Pieces
 
 
51
51
France
Lola Mosseri
Julia Mosseri
Paris
Paris
946 Pieces
 
 
52
52
Norway
Ole Nesheim
Tormod KÅrstad
Trondheim (Trondelag)
Trondheim (Trondelag)
939 Pieces
 
 
53
53
Spain
Maria del Pilar Rodríguez Bartolome
Carlos Rodríguez Bartolome
Madrid
Madrid
935 Pieces
 
 
54
54
Spain
Cristina Pérez Barreiro
Carmen Molina Barreiro
Valladolid
Valladolid
934 Pieces
 
 
55
55
USA
Michelle Chan
Kailee Chan
Houston (Texas) / Houton (Tx)
Houston (Texas) / Houton (Tx)
933 Pieces
 
 
56
56
Portugal
Mariana Mendes
Alexandre Mena E Silva
Quarteira (Faro) / Sintra (Lisboa)
Quarteira (Faro) / Sintra (Lisboa)
931 Pieces
 
 
57
57
Andorra
Meritxell Quintana Pérez
Javier Parra Jacinto
Andorra la Vella
Andorra la Vella
929 Pieces
 
 
58
58
Brazil
Alice Ferrúa Esteves
Natalia Gomes de Oliveira Duzi Silva
Florianópolis (Santa Catarina) / Macapá (Amapá)
Florianópolis (Santa Catarina) / Macapá (Amapá)
928 Pieces
 
 
58
58
Hungary
János Kubinka
Mária Imrik
Budapest (Borsod-Abaúj-Zemplén) / Sajószentpéter (Borsod-Abaúj-Zemplén)
Budapest (Borsod-Abaúj-Zemplén) / Sajószentpéter (Borsod-Abaúj-Zemplén)
928 Pieces
 
 
60
60
France
Alexandre Huguenin
Anaïs Lo Presti
Cholet (Maine-Et-Loire) / Boissy-Saint-Léger (Île-De-France)
Cholet (Maine-Et-Loire) / Boissy-Saint-Léger (Île-De-France)
927 Pieces
 
 
61
61
Spain
David Corbí Garrido
José Manuel Corbí Garrido
Madrid
Madrid
926 Pieces
 
 
62
62
USA
Faith Taylor
Amy Marti
Decatur (Georgia)
Decatur (Georgia)
922 Pieces
 
 
63
63
Spain
Diana Santillán Perosanz
Pablo Rubio Martín
Castillo de la Vega (Burgos) / Valladolid
Castillo de la Vega (Burgos) / Valladolid
920 Pieces
 
 
64
64
Germany
Anja Hoffmann
Matthias Voigt
Dresden (Sajonia) / Finsterwalde (Brandenburg)
Dresden (Sajonia) / Finsterwalde (Brandenburg)
896 Pieces
 
 
65
65
Spain
Rocío García Mateos-Cañero
Manuel Heredero Cabrera
Madrid
Madrid
871 Pieces
 
 
66
66
Spain
Adela Purcell Soriano
Ismael Purcell Poo
Madrid
Madrid
870 Pieces
 
 
67
67
Cyprus
Nicolas Ioannides
Nikolaos Kouvatsos
Lakatamia (Nicosia) / London (Greater London)
Lakatamia (Nicosia) / London (Greater London)
864 Pieces
 
 
68
68
Brazil
Erika Ebling
Gisele Ebling Artes
Bertioga (São Paulo) / Sao Paulo
Bertioga (São Paulo) / Sao Paulo
854 Pieces
 
 
69
69
Belarus
Maya Binetskaya
Pablo Martín Gila
Madrid
Madrid
850 Pieces
 
 
70
70
Spain
Alessandra Dosil Vázquez
Begoña Vázquez Iglesias
Coruña / Noia (Coruña)
Coruña / Noia (Coruña)
843 Pieces
 
 
71
71
Australia
Victoria Tinley
Bianca Cypher
Perth (Wa)
Perth (Wa)
835 Pieces
 
 
72
72
Spain
Oliver De la Flor Ruiz de Pascual
Blanca López de Coca García Pliego
Daimiel (Ciudad Real)
Daimiel (Ciudad Real)
832 Pieces
 
 
73
73
Spain
Marta Valle Valhondo
Leticia Gómez Montes
Leganés (Madrid) / Santa Coloma de Gramenet (Barcelona)
Leganés (Madrid) / Santa Coloma de Gramenet (Barcelona)
822 Pieces
 
 
74
74
Chile
Gonzalo Varela Jorquera
Vanessa Iglesias
Santiago de Chile / Sevilla (Andalucía)
Santiago de Chile / Sevilla (Andalucía)
809 Pieces
 
 
75
75
Spain
Paula Morales Barron
Juan Manuel Riscart Rodríguez
Algeciras (Cádiz)
Algeciras (Cádiz)
788 Pieces
 
 
76
76
Spain
Mª del Carmen Álvarez Sánchez
Sonia Sanz de Fuentes
Valladolid / Simancas (Valladolid)
Valladolid / Simancas (Valladolid)
786 Pieces
 
 
77
77
Slovenia
Nina Kovačič
Jana Borovcová
Ljubljana (Slovenia) / Ústí Nad Labem (Czech Republic)
Ljubljana (Slovenia) / Ústí Nad Labem (Czech Republic)
785 Pieces
 
 
78
78
Spain
Luis Castro Fernández
Juan José López Montes
Lugo
Lugo
783 Pieces
 
 
79
79
Spain
Asunción Cañete Jiménez
Soraya Luna Lara
Sant Boi de Llobregat (Barcelona) / Terrassa (Barcelona)
Sant Boi de Llobregat (Barcelona) / Terrassa (Barcelona)
776 Pieces
 
 
80
80
Peru
Luis Ricardo Gotuzzo Altez
Joaquín Manuel Pérez Ramírez
Ávila / Madrid
Ávila / Madrid
758 Pieces
 
 
81
81
Ecuador
Silvana Segura
Chris Steindel
Quito (Pichincha) / Hamburg
Quito (Pichincha) / Hamburg
756 Pieces
 
 
82
82
France
Frédérique Rizo
Solène Rizo
Haguenau (Bas-Rhin)
Haguenau (Bas-Rhin)
755 Pieces
 
 
83
83
Norway
Marte Ronold
Silje Strand
Stavanger
Stavanger
744 Pieces
 
 
84
84
Spain
Cristina Polo
Jesús Sánchez
Barcelona / Arroyo de la Encomienda (Valladolid)
Barcelona / Arroyo de la Encomienda (Valladolid)
732 Pieces
 
 
85
85
Turkey
Dilek Yelda Kızılcık
Aarón Cid Ramírez
İstanbul / Ciudad de México (Alvaro Obregon)
İstanbul / Ciudad de México (Alvaro Obregon)
700 Pieces
 
 
86
86
Romania
Monica Pricopi
Geanina Vladila
Seseña (Toledo)
Seseña (Toledo)
679 Pieces
 
 
87
87
France
Estelle Fougerousse
Romain Laurent
La Côte Saint André (Isère)
La Côte Saint André (Isère)
667 Pieces
 
 
88
88
Japan
Natasha Yamamura
Rie Kato
Venice / Madrid
Venice / Madrid
642 Pieces
 
 
89
89
Croatia
Zorana Vukoša
Hana Rimanic
Paris
Paris
640 Pieces
 
 
90
90
USA
Jeff Klein
Gretchen Klein
Olympia (Washington)
Olympia (Washington)
639 Pieces
 
 
91
91
Peru
Marcela Solís Bravo
Eva Pazos Correa
Madrid / As Neves (Pontevedra)
Madrid / As Neves (Pontevedra)
615 Pieces
 
 
92
92
Singapore
Min Yu Chan
Cindy Tan
Singapore
Singapore
610 Pieces
 
 
93
93
Chile
Giselle Patricia Daines Ostria
Isabel Gaete
Coquimbo (La Serena) / Nunoa (Metropolitana)
Coquimbo (La Serena) / Nunoa (Metropolitana)
593 Pieces
 
 
94
94
Colombia
Sandra Pardo Buitrago
Sandra Sánchez Artunduaga
Bogota (Cundinamarca) / Mostoles (Madrid)
Bogota (Cundinamarca) / Mostoles (Madrid)
565 Pieces
 
 
95
95
Portugal
Sandra Simões
Joana Silva
Penacova (Coimbra)
Penacova (Coimbra)
500 Pieces
 
 
96
96
Ukraine
Olesya Nikolayevych
Nataliia Kurpil
Lviv
Lviv
417 Pieces
 
 
97
97
Colombia
Francy Diomar Rodríguez Tibocha
Enrique Chavarriaga Bautista
Ávila
Ávila
414 Pieces
 
 
98
98
United Kingdom
Sajan Shah
Yixin Zeng
London (London/Greater London)
London (London/Greater London)
311 Pieces
 
 
99
99
South Africa
Lydia Baben
Eleonora Pilastro
Vienna / London (United Kingdom)
Vienna / London (United Kingdom)
240 Pieces
 
 
100
100
Uganda
Joseph Kasozi
Clare Nalwoga
Kampala (Uganda)
Kampala (Uganda)
209 Pieces