World Jigsaw Puzzle Championship 2022

Valladolid (Spain)

Classification Pairs
Qualifying Round A

24/06/2022 17:00 01:30:00  500 


# Name Origin Country Time
1
1
Spain
Susana Pérez Van Deenen
Alejandro Clemente León
Calella (Barcelona) / Barcelona
Calella (Barcelona) / Barcelona Spain
00:20:17
-
-
2
2
Czech Republic
Katerina Novotna
Tereza Koptíková
Prague
Prague Czech Republic
00:22:22
+2' 05' ( at 2' 05')
+2' 05'
at 2' 05'
3
3
Spain
Demelza Becerra Robledillo
Ángel Heras Salcedo
Algeciras (Cádiz) / Soria
Algeciras (Cádiz) / Soria Spain
00:24:08
+1' 46'' ( at 3' 51'')
+1' 46''
at 3' 51''
4
4
Spain
Soraya Pérez Carayol
Alejandro Darias Mateos
Ibi (Alicante) / Hospitalet de Llobregat (Barcelona)
Ibi (Alicante) / Hospitalet de Llobregat (Barcelona) Spain
00:25:15
+1' 07' ( at 4' 58'')
+1' 07'
at 4' 58''
5
5
Hungary
Brigitta Vinkler
Nora Vinkler
Szendehely
Szendehely Hungary
00:26:30
+1' 15'' ( at 6' 13'')
+1' 15''
at 6' 13''
6
6
Italy
Chiara Dellantonio
Nicola Giordani
Munich (Bayern)
Munich (Bayern) Italy
00:28:55
+2' 25'' ( at 8' 38'')
+2' 25''
at 8' 38''
7
7
Norway
Ole Marton Ølberg
Leif Jone Ølberg
Alversund (Vestland)
Alversund (Vestland) Norway
00:30:13
+1' 18'' ( at 9' 56'')
+1' 18''
at 9' 56''
8
8
Spain
Rafael Amieva Gómez
Laura Aizpurua de Arteche
Madrid
Madrid Spain
00:30:14
+ 01' ( at 9' 57'')
+ 01'
at 9' 57''
9
9
USA
Susanne Riehemann
Stephanie Owen
Mountain View (California) / Charlottesville (Va)
Mountain View (California) / Charlottesville (Va) USA
00:30:48
+ 34'' ( at 10' 31'')
+ 34''
at 10' 31''
10
10
USA
Grey Rogers
Katherine Dilks
Shreveport (Louisiana) / Haddonfield (New Jersey)
Shreveport (Louisiana) / Haddonfield (New Jersey) USA
00:31:13
+ 25'' ( at 10' 56'')
+ 25''
at 10' 56''
11
11
Spain
Luis Pavón Herrera
Gaelle García Sánchez-Fuentes
San Sebastián de los Reyes (Madrid) / Arroyo de la Encomienda (Valladolid)
San Sebastián de los Reyes (Madrid) / Arroyo de la Encomienda (Valladolid) Spain
00:31:31
+ 18'' ( at 11' 14'')
+ 18''
at 11' 14''
12
12
Chile
Ignacio Muñoz Quezada
Bernardita Arancibia Ramírez
Santiago
Santiago Chile
00:32:04
+ 33'' ( at 11' 47'')
+ 33''
at 11' 47''
13
13
Spain
Fernando Martín López
Inés Martín Cruz
Toledo
Toledo Spain
00:32:06
+ 02' ( at 11' 49'')
+ 02'
at 11' 49''
14
14
Germany
Isabelle Gall
Michael Smit
Weissach (Baden-Württemberg)
Weissach (Baden-Württemberg) Germany
00:32:51
+ 45'' ( at 12' 34'')
+ 45''
at 12' 34''
15
15
Czech Republic
Jana Ondroušková
Jakub Ondroušek
Brno
Brno Czech Republic
00:34:10
+1' 19'' ( at 13' 53'')
+1' 19''
at 13' 53''
16
16
Andorra
Meritxell Quintana Pérez
Javier Parra Jacinto
Andorra la Vella
Andorra la Vella Andorra
00:36:05
+1' 55'' ( at 15' 48'')
+1' 55''
at 15' 48''
17
17
Spain
Maria Jesús Gómez Fernández
Laura Muñoz Arenales
Pontevedra / Laguna de Duero (Valladolid)
Pontevedra / Laguna de Duero (Valladolid) Spain
00:36:22
+ 17'' ( at 16' 05')
+ 17''
at 16' 05'
18
18
Hungary
Vivien Jakab
Ilona Kotsis
Székesfehérvár (Fejér)
Székesfehérvár (Fejér) Hungary
00:37:20
+ 58'' ( at 17' 03')
+ 58''
at 17' 03'
19
19
Spain
Cristina Roura Suárez
Isabel Pérez Diego
Castellbell I el Vilar (Barcelona) / Candás (Asturias)
Castellbell I el Vilar (Barcelona) / Candás (Asturias) Spain
00:37:25
+ 05' ( at 17' 08')
+ 05'
at 17' 08'
20
20
Sweden
Julia Emqvist
Emelie Ljungqvist
Gothenburg
Gothenburg Sweden
00:37:30
+ 05' ( at 17' 13'')
+ 05'
at 17' 13''
21
21
Romania
Mihaela Ioana Chidean
Pepa Buelta Méndez
Móstoles (Madrid) / Santander (Cantabria)
Móstoles (Madrid) / Santander (Cantabria) Romania
00:38:34
+1' 04' ( at 18' 17'')
+1' 04'
at 18' 17''
22
22
USA
Amber Haglund-Pagel
Valerie Coit
Duluth (Minnesota) / Wrenshall (Minnesota)
Duluth (Minnesota) / Wrenshall (Minnesota) USA
00:39:49
+1' 15'' ( at 19' 32'')
+1' 15''
at 19' 32''
23
23
Spain
Esther Sastre Baza
Laura Ubillos Lapresa
San Miguel del Arroyo (Valladolid) / Barakaldo (Vizcaya)
San Miguel del Arroyo (Valladolid) / Barakaldo (Vizcaya) Spain
00:40:00
+ 11'' ( at 19' 43'')
+ 11''
at 19' 43''
24
24
Australia
Louise Jackett
Anneka Thompson
Melbourne (Vic) / Kings Beach (Qld)
Melbourne (Vic) / Kings Beach (Qld) Australia
00:40:01
+ 01' ( at 19' 44'')
+ 01'
at 19' 44''
25
25
Denmark
Sofie Juel Andersen
Inge Lise Dalsgaard
Aarhus (None)
Aarhus (None) Denmark
00:40:56
+ 55'' ( at 20' 39'')
+ 55''
at 20' 39''
26
26
Brazil
Alice Ferrúa Esteves
Natalia Gomes de Oliveira Duzi Silva
Florianópolis (Santa Catarina) / Macapá (Amapá)
Florianópolis (Santa Catarina) / Macapá (Amapá) Brazil
00:41:15
+ 19'' ( at 20' 58'')
+ 19''
at 20' 58''
27
27
USA
Faith Taylor
Amy Marti
Decatur (Georgia)
Decatur (Georgia) USA
00:43:12
+1' 57'' ( at 22' 55'')
+1' 57''
at 22' 55''
28
28
Spain
Alessandra Dosil Vázquez
Begoña Vázquez Iglesias
Coruña / Noia (Coruña)
Coruña / Noia (Coruña) Spain
00:43:49
+ 37'' ( at 23' 32'')
+ 37''
at 23' 32''
29
29
Spain
Elena González Álvarez
Verónica Alonso González
León
León Spain
00:44:08
+ 19'' ( at 23' 51'')
+ 19''
at 23' 51''
30
30
Spain
Oliver De la Flor Ruiz de Pascual
Blanca López de Coca García Pliego
Daimiel (Ciudad Real)
Daimiel (Ciudad Real) Spain
00:44:23
+ 15'' ( at 24' 06')
+ 15''
at 24' 06'
31
31
Slovenia
Nina Kovačič
Jana Borovcová
Ljubljana (Slovenia) / Ústí Nad Labem (Czech Republic)
Ljubljana (Slovenia) / Ústí Nad Labem (Czech Republic) Slovenia
00:44:40
+ 17'' ( at 24' 23'')
+ 17''
at 24' 23''
32
32
Spain
Cristina Pérez Barreiro
Carmen Molina Barreiro
Valladolid
Valladolid Spain
00:46:20
+1' 40'' ( at 26' 03')
+1' 40''
at 26' 03'
33
33
Brazil
Erika Ebling
Gisele Ebling Artes
Bertioga (São Paulo) / Sao Paulo
Bertioga (São Paulo) / Sao Paulo Brazil
00:46:47
+ 27'' ( at 26' 30'')
+ 27''
at 26' 30''
34
34
Ecuador
Silvana Segura
Chris Steindel
Quito (Pichincha) / Hamburg
Quito (Pichincha) / Hamburg Ecuador
00:47:29
+ 42'' ( at 27' 12'')
+ 42''
at 27' 12''
35
35
USA
Michelle Chan
Kailee Chan
Houston (Texas) / Houton (Tx)
Houston (Texas) / Houton (Tx) USA
00:47:32
+ 03' ( at 27' 15'')
+ 03'
at 27' 15''
36
36
Spain
Silvia Hualde Arana
Marta Zaldívar Calvo
Tudela (Navarra) / Logroño (La Rioja)
Tudela (Navarra) / Logroño (La Rioja) Spain
00:47:36
+ 04' ( at 27' 19'')
+ 04'
at 27' 19''
36
36
Cyprus
Nicolas Ioannides
Nikolaos Kouvatsos
Lakatamia (Nicosia) / London (Greater London)
Lakatamia (Nicosia) / London (Greater London) Cyprus
00:47:36
+ 00' ( at 27' 19'')
+ 00'
at 27' 19''
38
38
Malta
Madalena Zammit
Jana Rensberga
Grimbergen (Vlaams Brabant) / Riga
Grimbergen (Vlaams Brabant) / Riga Malta
00:48:01
+ 25'' ( at 27' 44'')
+ 25''
at 27' 44''
39
39
Spain
Mª Carmen Salas Gregorio
Fernando Lalanza Alcalde
Peñaflor de Gállego (Zaragoza)
Peñaflor de Gállego (Zaragoza) Spain
00:48:37
+ 36'' ( at 28' 20'')
+ 36''
at 28' 20''
40
40
USA
Geoffrey Scott
Isabel Urrutia
New York / Waterloo (Ontario)
New York / Waterloo (Ontario) USA
00:50:00
+1' 23'' ( at 29' 43'')
+1' 23''
at 29' 43''
41
41
Spain
Rafael Santillán Perosanz
María Carmen Perosanz Gutiérrez
Burgos
Burgos Spain
00:50:08
+ 08' ( at 29' 51'')
+ 08'
at 29' 51''
42
42
Peru
Luis Ricardo Gotuzzo Altez
Joaquín Manuel Pérez Ramírez
Ávila / Madrid
Ávila / Madrid Peru
00:50:24
+ 16'' ( at 30' 07')
+ 16''
at 30' 07'
43
43
Spain
Pablo Suárez-Bustamante Pica
Rafael Jurado Villalobos
Ocaña (Toledo) / Vegas de Matute (Segovia)
Ocaña (Toledo) / Vegas de Matute (Segovia) Spain
00:50:53
+ 29'' ( at 30' 36'')
+ 29''
at 30' 36''
44
44
Norway
Marte Ronold
Silje Strand
Stavanger
Stavanger Norway
00:51:48
+ 55'' ( at 31' 31'')
+ 55''
at 31' 31''
45
45
USA
Johanna Burbridge
Sarah Daniels
Durham (North Carolina)
Durham (North Carolina) USA
00:52:09
+ 21'' ( at 31' 52'')
+ 21''
at 31' 52''
46
46
Turkey
Dilek Yelda Kızılcık
Aarón Cid Ramírez
İstanbul / Ciudad de México (Alvaro Obregon)
İstanbul / Ciudad de México (Alvaro Obregon) Turkey
00:52:17
+ 08' ( at 32' 00')
+ 08'
at 32' 00'
47
47
Spain
Roser Tarrio Mosquera
Maite Santamaría Salom
Torrelavit (Barcelona) / Hospitalet de Llobregat (Barcelona)
Torrelavit (Barcelona) / Hospitalet de Llobregat (Barcelona) Spain
00:53:10
+ 53'' ( at 32' 53'')
+ 53''
at 32' 53''
48
48
South Korea
Kyungsook Lee
Arlene Cauthorn
New York
New York South Korea
00:53:14
+ 04' ( at 32' 57'')
+ 04'
at 32' 57''
49
49
France
Estelle Fougerousse
Romain Laurent
La Côte Saint André (Isère)
La Côte Saint André (Isère) France
00:53:37
+ 23'' ( at 33' 20'')
+ 23''
at 33' 20''
50
50
Spain
María Isabel García Macho
Miguel Ángel Álvarez Cabrerizo
Valladolid (Spain)
Valladolid (Spain) Spain
00:54:10
+ 33'' ( at 33' 53'')
+ 33''
at 33' 53''
51
51
Spain
Isabel Garrote Guerra
Sonia Soto Gallego
Valderas (León) / Valladolid
Valderas (León) / Valladolid Spain
00:55:03
+ 53'' ( at 34' 46'')
+ 53''
at 34' 46''
52
52
France
Frédérique Rizo
Solène Rizo
Haguenau (Bas-Rhin)
Haguenau (Bas-Rhin) France
00:55:05
+ 02' ( at 34' 48'')
+ 02'
at 34' 48''
53
53
Spain
Isabel Gracia Blasco
Lorena Vélez Fernández
Barcelona / Arroyo de la Encomienda (Valladolid)
Barcelona / Arroyo de la Encomienda (Valladolid) Spain
00:55:30
+ 25'' ( at 35' 13'')
+ 25''
at 35' 13''
54
54
France
Lise Arnol-Goujon
Jean-Baptiste Castinel
Grenoble (France)
Grenoble (France) France
00:55:50
+ 20'' ( at 35' 33'')
+ 20''
at 35' 33''
54
54
Spain
Erika Prieto Hernández
Jordi Suárez Roa
Cornellà (Barcelona)
Cornellà (Barcelona) Spain
00:55:50
+ 00' ( at 35' 33'')
+ 00'
at 35' 33''
56
56
Germany
Anja Hoffmann
Matthias Voigt
Dresden (Sajonia) / Finsterwalde (Brandenburg)
Dresden (Sajonia) / Finsterwalde (Brandenburg) Germany
00:56:22
+ 32'' ( at 36' 05')
+ 32''
at 36' 05'
57
57
Spain
Ana María Blanco Cipollone
Fernando Blanco Cipollone
Valladolid
Valladolid Spain
00:59:29
+3' 07' ( at 39' 12'')
+3' 07'
at 39' 12''
58
58
Spain
Alberto Palomino Echegoyen
Marina Palomino Duque
Valladolid
Valladolid Spain
00:59:48
+ 19'' ( at 39' 31'')
+ 19''
at 39' 31''
59
59
Spain
Alberto Simarro Martín
Eva Rueda Diez
Valladolid / Arroyo de la Encomienda (Valladolid)
Valladolid / Arroyo de la Encomienda (Valladolid) Spain
01:01:03
+1' 15'' ( at 40' 46'')
+1' 15''
at 40' 46''
60
60
Spain
Rebeca Sánchez Maceiras
Maria Teresa Maceiras Vazquez
A Coruña
A Coruña Spain
01:01:25
+ 22'' ( at 41' 08')
+ 22''
at 41' 08'
61
61
USA
Debbie Owen
Peter Owen
Charlottesville (Virginia) / Newport News (Va)
Charlottesville (Virginia) / Newport News (Va) USA
01:01:53
+ 28'' ( at 41' 36'')
+ 28''
at 41' 36''
62
62
Spain
Pilar Fernández Miguel
Hugo Del Moral Fernández
Madrid
Madrid Spain
01:02:01
+ 08' ( at 41' 44'')
+ 08'
at 41' 44''
63
63
Spain
Alberto Geijo
Adriana Maria Vega Covelo
Vitoria (Alava)
Vitoria (Alava) Spain
01:02:51
+ 50'' ( at 42' 34'')
+ 50''
at 42' 34''
64
64
Spain
Alejandro García Nogueiras
Laura Cuevas Ortiz
Valladolid
Valladolid Spain
01:02:58
+ 07' ( at 42' 41'')
+ 07'
at 42' 41''
65
65
Belarus
Maya Binetskaya
Pablo Martín Gila
Madrid
Madrid Belarus
01:03:05
+ 07' ( at 42' 48'')
+ 07'
at 42' 48''
66
66
Spain
Zigor Urdapilleta Mayayo
Violeta Romero Barrios
Burlada (Navarra)
Burlada (Navarra) Spain
01:04:22
+1' 17'' ( at 44' 05')
+1' 17''
at 44' 05'
67
67
Spain
Francisco Javier Valles Casado
María Belén Valdivieso Castañeda
Valladolid
Valladolid Spain
01:06:08
+1' 46'' ( at 45' 51'')
+1' 46''
at 45' 51''
68
68
Spain
Cristina Gutiérrez de la Peña
Nuria Pedroso Fernández
Burgos / Madrid
Burgos / Madrid Spain
01:06:25
+ 17'' ( at 46' 08')
+ 17''
at 46' 08'
69
69
Spain
Soraya Hernández Moretón
Isabel Moretón Agudo
Valladolid
Valladolid Spain
01:06:56
+ 31'' ( at 46' 39'')
+ 31''
at 46' 39''
70
70
Spain
Jesús Álvarez-Ossorio García de Soria
Bárbara Álvarez-Ossorio Alonso
Valladolid
Valladolid Spain
01:07:19
+ 23'' ( at 47' 02')
+ 23''
at 47' 02'
71
71
Spain
Alberto Álvarez Rodil
Alejandro Álvarez López
Valladolid
Valladolid Spain
01:08:17
+ 58'' ( at 48' 00')
+ 58''
at 48' 00'
72
72
Spain
Paloma Bango Díez
Alejandra García Torres
Madrid
Madrid Spain
01:12:07
+3' 50'' ( at 51' 50'')
+3' 50''
at 51' 50''
73
73
Spain
Beatriz García Garamendia
Andrea Puerta Casado
Valladolid
Valladolid Spain
01:14:10
+2' 03' ( at 53' 53'')
+2' 03'
at 53' 53''
74
74
Spain
Gonzalo Gutiérrez Mesón
Elsa Gutiérrez Mesón
Boadilla del Monte (Madrid) / Las Rozas de Madrid (Madrid)
Boadilla del Monte (Madrid) / Las Rozas de Madrid (Madrid) Spain
01:15:25
+1' 15'' ( at 55' 08')
+1' 15''
at 55' 08'
75
75
Spain
Maria José Gómez Roso
Monica Arroyo Daza
Salamanca
Salamanca Spain
01:20:42
+5' 17'' ( at 60' 25'')
+5' 17''
at 60' 25''
76
76
Spain
Elia Barril Boj
Rodrigo Rubio González
Avilés (Asturias)
Avilés (Asturias) Spain
01:22:04
+1' 22'' ( at 61' 47'')
+1' 22''
at 61' 47''
77
77
Portugal
Sandra Simões
Joana Silva
Penacova (Coimbra)
Penacova (Coimbra) Portugal
01:23:03
+ 59'' ( at 62' 46'')
+ 59''
at 62' 46''
78
78
Spain
José María Sánchez del Monte
Sonia López Adrinal
Valladolid
Valladolid Spain
01:25:13
+2' 10'' ( at 64' 56'')
+2' 10''
at 64' 56''
79
79
Spain
Sonia Alonso Junquera
Begoña Junquera García
Madrid
Madrid Spain
01:28:33
+3' 20'' ( at 68' 16'')
+3' 20''
at 68' 16''
80
80
Colombia
Francy Diomar Rodríguez Tibocha
Enrique Chavarriaga Bautista
Ávila
Ávila Colombia
464 Pieces
 
 
81
81
Spain
María Jesús Pedriza Rey
Ricardo Hernández De Dios
Madrid
Madrid Spain
441 Pieces
 
 
82
82
Ukraine
Olesya Nikolayevych
Nataliia Kurpil
Lviv
Lviv Ukraine
440 Pieces
 
 
83
83
Spain
Mario Villaizán Vallelado
Sandra Duque Rodríguez
Laguna de Duero (Valladolid)
Laguna de Duero (Valladolid) Spain
409 Pieces
 
 
84
84
Spain
Laura Moral Sánchez
Mónica Argüello Vallejo
Laguna de Duero (Valladolid)
Laguna de Duero (Valladolid) Spain
406 Pieces
 
 
85
85
Spain
Rafael Otero
Lorena Sánchez
Madrid
Madrid Spain
323 Pieces
 
 
86
86
Spain
Nohely Mallón Quinteros
Carol Jessica Mallón Quinteros
Valladolid
Valladolid Spain
263 Pieces
 
 
87
87
Uganda
Joseph Kasozi
Clare Nalwoga
Kampala (Uganda)
Kampala (Uganda) Uganda
260 Pieces
 
 
88
88
Spain
José Manuel Corral García
María Belén González Martín
Valladolid
Valladolid Spain
247 Pieces
 
 
89
89
Spain
Blanca Vega Martínez
Óscar Recio Martínez
Valladolid
Valladolid Spain
242 Pieces