World Jigsaw Puzzle Championship 2023

Participants Pairs

22/09/2023 10:00/12:00/14:00/19:00

# Name City Country Group
1
Adela Purcell Soriano / Ismael Purcell Poo
MadridSpain
Madrid Spain A
2
Adele Arthur / Melissa Townsend
Murwillumbah (Nsw) / Runaway Bay (Qld)Australia
Murwillumbah (Nsw) / Runaway Bay (Qld) Australia B
3
Adriana Maria Vega Covelo / Adrián Fraile Camino
ValladolidSpain
Valladolid Spain B
4
Agata Banaś / Liliana Banaś
Poznań (Poland)Poland
Poznań (Poland) Poland A
5
Agnes Roche / Mathieu Gombault
Jersey City (Nj)Canada
Jersey City (Nj) Canada B
6
Agnes Wiiand / Josefin Lantz
Upplands Väsby (Stockholm) / Solna (Stockholm)Sweden
Upplands Väsby (Stockholm) / Solna (Stockholm) Sweden B
7
Alana Miller / Alice Waters
Leeds (West Yorkshire)United Kingdom
Leeds (West Yorkshire) United Kingdom A
8
Alba Alonso Dios / Sonia Alonso Dios
ValladolidSpain
Valladolid Spain C
9
Alba Martínez Pascual / Ismael Pérez García
Sant Fost de Campsentelles (Barcelona) / Hospitalet de Llobregat (Barcelona)Spain
Sant Fost de Campsentelles (Barcelona) / Hospitalet de Llobregat (Barcelona) Spain A
10
Alberto Geijo / Coral Garrote Sanz
Vitoria (Alava)Spain
Vitoria (Alava) Spain B
11
Alberto Simarro Martín / Natalia Vaquerizas Muñoz
Valladolid / Cubas de la Sagra (Madrid)Spain
Valladolid / Cubas de la Sagra (Madrid) Spain C
12
Alejandro Darias Mateos / David Caballero Calzado
Hospitalet de Llobregat (Barcelona) / Paracuellos de Jarama (Madrid)Spain
Hospitalet de Llobregat (Barcelona) / Paracuellos de Jarama (Madrid) Spain C
13
Alejandro García Nogueiras / Jon Martínez Totoricagüena
ValladolidSpain
Valladolid Spain B
14
Alejandro Nieto Alonso / Elena Prieto Pérez
Arroyo de la Encomienda (Valladolid) / ValladolidSpain
Arroyo de la Encomienda (Valladolid) / Valladolid Spain C
15
Aleksandra Chrząstek / Zofia Waryszewska- Chrząstek
Bydgoszcz (Kujawsko-Pomorskie) / Kutno (Łódzkie)Poland
Bydgoszcz (Kujawsko-Pomorskie) / Kutno (Łódzkie) Poland A
16
Aleksandra Nagajek / Marta Kulpa
Wrocław (Dolnośląskie) / Kraków (Poland)Poland
Wrocław (Dolnośląskie) / Kraków (Poland) Poland C
17
Alessandra Dosil Vázquez / Begoña Vázquez Iglesias
Coruña / Noia (Coruña)Spain
Coruña / Noia (Coruña) Spain B
18
Alexander Kattan / Kaitlyn O'Toole
Jupiter (Florida) / Rocky Point (New York)Ireland
Jupiter (Florida) / Rocky Point (New York) Ireland A
19
Alexandra Serra / Jose Luis Cendagorta Galarza
BarcelonaSpain
Barcelona Spain B
20
Alexandre Huguenin / Jean Perrin
Cholet (Maine-Et-Loire) / Gravigny (France)France
Cholet (Maine-Et-Loire) / Gravigny (France) France B
21
Alexandru Cicu / Valeria Cicu
BucharestRomania
Bucharest Romania
22
Alfonso Campos González del Valle / Ana María Prada Losada
MadridSpain
Madrid Spain A
23
Alice Červinková / Šárka Červinková
Hnatnice (Česká Republika)Czech Republic
Hnatnice (Česká Republika) Czech Republic C
24
Alice Ferrúa Esteves / Paula Do Amaral Nogueira
Florianópolis (Santa Catarina) / São PauloBrazil
Florianópolis (Santa Catarina) / São Paulo Brazil B
25
Alicja Aleksandra Osińska / Eliza Osińska
Warszawa (Poland) / Warsaw (Mazovian)Poland
Warszawa (Poland) / Warsaw (Mazovian) Poland B
26
Alma Belle Baharal / Paula Morales Barrón
Gibraltar / Algeciras (Cádiz)United Kingdom
Gibraltar / Algeciras (Cádiz) United Kingdom A
27
Álvaro Fernández Novo / Hernándo Vega González
Torre del Bierzo (León) / Bembibre (León)Spain
Torre del Bierzo (León) / Bembibre (León) Spain A
28
Alycia Krasny / Lindsay Steenstra
San Diego (California)USA
San Diego (California) USA B
29
Amber Haglund-Pagel / Kelly Walter
Duluth (Minnesota) / Phoenix (Arizona)USA
Duluth (Minnesota) / Phoenix (Arizona) USA B
30
Amr Shehata / Artūras Valantonis
Cairo / Kaunas (Kauno R.)Egypt
Cairo / Kaunas (Kauno R.) Egypt A
31
Amy Paull / Felisa Lewis
The Woodlands (Tx) / Potomac (Md)USA
The Woodlands (Tx) / Potomac (Md) USA A
32
Ana Carnerero Gutiérrez / Andrea Álvarez García
Majadahonda (Madrid)Spain
Majadahonda (Madrid) Spain C
33
Ana Casas Montero / Ubaldo López Garrote
A CoruñaSpain
A Coruña Spain A
34
Ana Filipa Salgado / Marta Salgado
Font (Fribourg)Portugal
Font (Fribourg) Portugal B
35
Ana García Torremocha / Jose Antonio Tercero Calero
Villamayor de Santiago (Cuenca) / MadridSpain
Villamayor de Santiago (Cuenca) / Madrid Spain B
36
Ana Isabel Jimeno Jordá / Ana Gil Luciano
MadridSpain
Madrid Spain B
37
Ana L. Siverio Parés / Ana C. Siverio Parés
Santa Cruz de Tenerife (Tenerife)Spain
Santa Cruz de Tenerife (Tenerife) Spain C
38
Ana Valerio / Cristina Valerio
ValladolidSpain
Valladolid Spain B
39
Anaïs Lo Presti / Agnès Thoor
Boissy-Saint-Léger (Île-De-France) / Boissy Saint Leger (France)France
Boissy-Saint-Léger (Île-De-France) / Boissy Saint Leger (France) France C
40
Andrea Kyle / Dawne Rasmusson
Saint Paul (Minnesota) / Prior Lake (Minnesota)USA
Saint Paul (Minnesota) / Prior Lake (Minnesota) USA B
41
Andrew Dagostino / Angela Barker
Boston (Ma) / Franklin (Ma)USA
Boston (Ma) / Franklin (Ma) USA A
42
Ane Marie Sverdvik / Nikoline Deli
Ås (Akershus) / Hallingby (Viken)Norway
Ås (Akershus) / Hallingby (Viken) Norway A
43
Aneliya Golemanova / Petya Bambova
Sofia (София)Bulgaria
Sofia (София) Bulgaria A
44
Angela Lee / Alan Chao
New York (Ny)USA
New York (Ny) USA A
45
Anja Hoffmann / Matthias Voigt
Dresden (Sajonia) / Finsterwalde (Brandenburg)Germany
Dresden (Sajonia) / Finsterwalde (Brandenburg) Germany C
46
Ann-Sofi Qvist / Vivi-Ann Nordahl
Linghem / Sollentuna (-- Select --)Sweden
Linghem / Sollentuna (-- Select --) Sweden A
47
Anna Menges / Christofer Henry
Köln (North Rhine-Westfalia)Germany
Köln (North Rhine-Westfalia) Germany C
48
Anna Rumetshofer / Julia Hildebrandt
Vienna / BerlinAustria
Vienna / Berlin Austria A
49
Anne Watanabe / D'Arne Healy
Paris (Île de France) / Lockridge (Western Australia)Japan
Paris (Île de France) / Lockridge (Western Australia) Japan B
50
Anneka Thompson / Jason Stevens
Kings Beach (Qld)Australia
Kings Beach (Qld) Australia C
51
Arantxa Fernández Barea / David Gil Fernández
Pamplona (Navarra)Spain
Pamplona (Navarra) Spain C
52
Aranzazu Jiménez Sánchez / Nuria Pedroso Fernández
MadridSpain
Madrid Spain B
53
Armando Jesús Lovera Vásquez / Nathalie Romero Cabosmalón
Valladolid / Aldeamayor de San Martín (Valladolid)Peru
Valladolid / Aldeamayor de San Martín (Valladolid) Peru A
54
Ashley Dodge / Kimberly Ziolkowski
Somerville (Ma)USA
Somerville (Ma) USA B
55
Austėja Petrokaitė / Jurgis Sakalauskas
Vilnius (Vilniaus)Lithuania
Vilnius (Vilniaus) Lithuania B
56
Ayelén Galarza Rial / Franco Assenza
CABAArgentina
CABA Argentina B
57
Barbora Valeckaitė / Dovilė Lebedytė
VilniusLithuania
Vilnius Lithuania C
58
Beatriz García Aramendía / Andrea Puerta Casado
ValladolidSpain
Valladolid Spain A
59
Beatriz Jambrina Briso Montiano / Juan Domingo Rodríguez Briso Montiano
ValladolidSpain
Valladolid Spain B
60
Becca Taylor / Hannah Scott
Redwood City (California) / Herndon (Va)USA
Redwood City (California) / Herndon (Va) USA A
61
Betsy Parker / Robin Decaire
Roseville (Minnesota) / Woodbury (Minnesota)USA
Roseville (Minnesota) / Woodbury (Minnesota) USA A
62
Blanka Kante / Anej Žigon Colja
Ljubljana (1000)Slovenia
Ljubljana (1000) Slovenia
63
Brenda Runciman / Xavier Sanuy Morell
Barcelona (Catalonia)United Kingdom
Barcelona (Catalonia) United Kingdom C
64
Brigitta Vinkler / Nora Vinkler
SzendehelyHungary
Szendehely Hungary B
65
Candice De Prada / Mélina Audic
Lectoure (Gers)France
Lectoure (Gers) France A
66
Carla Sousa / Josefa Fonseca
Paredes (Porto) / PortoPortugal
Paredes (Porto) / Porto Portugal B
67
Carrie Burt / Alexx Cisotto
Frisco (Tx) / Houston (Texas)USA
Frisco (Tx) / Houston (Texas) USA C
68
Cathérine Beck / Stefan Leopoldseder
Kerkrade (Limburg) / ViennaLuxembourg
Kerkrade (Limburg) / Vienna Luxembourg A
69
Catherine Sullivan / Youyou Tian
Santa Clara (Ca) / Sunnyvale (Ca)USA
Santa Clara (Ca) / Sunnyvale (Ca) USA B
70
Catherine Valentin / Patrick Kreps
BruxellesBelgium
Bruxelles Belgium B
71
Cécile Martin Fredoueil / Lisa Cruz
Louisfert (Loire Atlantique)France
Louisfert (Loire Atlantique) France C
72
César Alberto Raposo Funcia / María Araceli Sánchez Sánchez
SalamancaSpain
Salamanca Spain C
73
Charalampos Papadopoulos / Christina Karasimou
ThessalonikiGreece
Thessaloniki Greece A
74
Charlotte Reitsema / Karin Harmsen
Sixthaselbach (Bavaria) / Den HaagNetherlands
Sixthaselbach (Bavaria) / Den Haag Netherlands C
75
Chiara Dellantonio / Nicola Giordani
Munich (Bayern)Italy
Munich (Bayern) Italy C
76
Clara Peng / Andrea Peng
San Francisco (Ca)USA
San Francisco (Ca) USA C
77
Claudia Carnicero Verde / Alba Verde Carnicero
SoriaSpain
Soria Spain C
78
Conrad Leuschner / Chloé Olivi
Berlin / Toulon (Sud)Germany
Berlin / Toulon (Sud) Germany A
79
Coral Cervantes Domínguez / Daiana Soria Ippoliti
Ciudad Real / SoriaSpain
Ciudad Real / Soria Spain A
80
Corinne Crisnaire / Régis Crisnaire
Jarville-La-Malgrange (Lorraine)France
Jarville-La-Malgrange (Lorraine) France B
81
Cornelia Byström / Madalina-Mihaela Bucur-Baciu
Stockholm / Torino (Piemonte)Sweden
Stockholm / Torino (Piemonte) Sweden C
82
Cosima Timpe / Marcel Ehret
Karlsruhe (Baden-Württemberg)Germany
Karlsruhe (Baden-Württemberg) Germany A
83
Cristina Cascon Abeledo / Samuel Suárez Sánchez
Melbourne (Victoria) / (Victoria)Australia
Melbourne (Victoria) / (Victoria) Australia A
84
Cristina López Rodríguez / Jaxeline Blanco Ruiz
Móstoles (Madrid) / Mijas (Málaga)Spain
Móstoles (Madrid) / Mijas (Málaga) Spain C
85
Cristina Menéndez Montero / Mª Carmen Montero Ducás
Santiago de Compostela (Coruña)Spain
Santiago de Compostela (Coruña) Spain A
86
Cristina Pérez Barreiro / Carmen Molina Barreiro
ValladolidSpain
Valladolid Spain A
87
Cristina Roura Suárez / Isabel Pérez Diego
Castellbell I el Vilar (Barcelona) / Candás (Asturias)Spain
Castellbell I el Vilar (Barcelona) / Candás (Asturias) Spain C
88
Daniel Cloux / Sarah Villard
Montreux (Vaud) / Palézieux (Vaud)Switzerland
Montreux (Vaud) / Palézieux (Vaud) Switzerland C
89
Daniel Elias Roth / Sabine Annette Roth
Munich (Bavaria) / Regensburg (Bavaria)Germany
Munich (Bavaria) / Regensburg (Bavaria) Germany B
90
Daniel Schrempf / Heike Burmeister
Murr (Baden-Württemberg) / Stuttgart (Baden-Württemberg)Germany
Murr (Baden-Württemberg) / Stuttgart (Baden-Württemberg) Germany C
91
Daniela Jakubíková / Jana Rapava
Martin (Slovakia)Slovakia
Martin (Slovakia) Slovakia B
92
Daria Inozemtseva / Nadezhda Shigina
Novosibirsk / TomskRussia
Novosibirsk / Tomsk Russia B
93
Dario Baroni / Giada Cattarin
Milano / Sanremo (Im)Italy
Milano / Sanremo (Im) Italy B
94
Dasha Gorbenko del Blanco / Héctor Aguado Hernández
ValladolidSpain
Valladolid Spain C
95
David Corbí Garrido / José Manuel Corbí Garrido
MadridSpain
Madrid Spain A
96
David Engelhardt / Viktor Engelhardt
Sävedalen (Västra Götaland) / Göteborg (Västra Götaland)Sweden
Sävedalen (Västra Götaland) / Göteborg (Västra Götaland) Sweden A
97
Deborah Dyson / Dinora Sanchez
West Orange (Nj) / Mesa (AZ)USA
West Orange (Nj) / Mesa (AZ) USA B
98
Delphine Leboisne-Maria / Sémilia Baylé
Toulouse (Occitanie)France
Toulouse (Occitanie) France B
99
Demelza Becerra Robledillo / Ángel Heras Salcedo
Algeciras (Cádiz) / SoriaSpain
Algeciras (Cádiz) / Soria Spain A
100
Denise Ergenzinger / Hannes Breitenlechner
WienAustria
Wien Austria C
101
Devon Donaldson / Douglas Bernie
Toronto (Ontario)Canada
Toronto (Ontario) Canada A
102
Diana Popova / Desislava Ivanova
SofiaBulgaria
Sofia Bulgaria A
103
Diana Santillán Perosanz / Pablo Rubio Martín
Castillo de la Vega (Burgos) / ValladolidSpain
Castillo de la Vega (Burgos) / Valladolid Spain C
104
Diane Montier / Marvin Laguerre
Issy-Les-Moulineaux (Ile de France) / Lamentin (Guadeloupe)France
Issy-Les-Moulineaux (Ile de France) / Lamentin (Guadeloupe) France C
105
Dietmar Birzer / Carolin Öllinger
München (Bayern)Germany
München (Bayern) Germany A
106
Dilek Yelda Kızılcık / Mustafa Sıtkı
İstanbulTurkey
İstanbul Turkey B
107
Dolores García Cruz / Carlos Javier Bravo García
MadridSpain
Madrid Spain A
108
Donna Lieu / Lisa Depass
Red Deer (Alberta) / Ajax (On)Canada
Red Deer (Alberta) / Ajax (On) Canada A
109
Donnalouise Gragg / Janette Perme
Dunedin (Otago) / Ljubljana (Central Slovenia)New Zealand
Dunedin (Otago) / Ljubljana (Central Slovenia) New Zealand B
110
Dorota Gapinska / Monika Nawrot
Warsaw (Mazovia)Poland
Warsaw (Mazovia) Poland C
111
Dulce Alexandra Pereira / Luísa Pereira
Queluz (Lisboa) / Alcobaça (Leiria)Portugal
Queluz (Lisboa) / Alcobaça (Leiria) Portugal B
112
Ednéia Silveira / Daniela De Oliveira Dinato
Cruzeiro (São Paulo) / São Sebastião (São Paulo)Brazil
Cruzeiro (São Paulo) / São Sebastião (São Paulo) Brazil A
113
Elena González Álvarez / Verónica Alonso González
LeónSpain
León Spain B
114
Elina Lehtimäki / Emilia Eloranta
Vantaa (Uusimaa) / Helsinki (Uusimaa)Finland
Vantaa (Uusimaa) / Helsinki (Uusimaa) Finland A
115
Elisa Toro Arévalo / Elena Pavía Martínez-Pardo
MadridSpain
Madrid Spain B
116
Elisabeth Johns / Laura Johns
Griesbach Au Val (Haut-Rhin)France
Griesbach Au Val (Haut-Rhin) France C
117
Elitsa Kerefeyska / Vesela Sadovska
Varna / SofiaBulgaria
Varna / Sofia Bulgaria C
118
Elizabeth Walters / Jessica Derby
Crystal (Minnesota) / Minneapolis (Minnesota)USA
Crystal (Minnesota) / Minneapolis (Minnesota) USA C
119
Elsa Platiau / Amorim Mickael
Courbevoie (Île de France)France
Courbevoie (Île de France) France A
120
Emilia Liberman / Emilia Korhonen
Espoo (Uusimaa) / Siilinjärvi (Pohjois-Savo)Finland
Espoo (Uusimaa) / Siilinjärvi (Pohjois-Savo) Finland B
121
Emma Sánchez-Fuentes Díaz / Elsa Sánchez-Fuentes Díaz
Arenas de San Pedro (Ávila) / ValladolidSpain
Arenas de San Pedro (Ávila) / Valladolid Spain B
122
Enrico Hänilene / Elisabeth Merendi
Viljandi (Viljandimaa)Estonia
Viljandi (Viljandimaa) Estonia B
123
Erika Skarupskė / Deividas Skarupskas
VilniusLithuania
Vilnius Lithuania A
124
Estelle Fougerousse / Romain Laurent
La Côte Saint André (Isère)France
La Côte Saint André (Isère) France C
125
Esther Martín Villar / Encarnación Villar Blanco
ValladolidSpain
Valladolid Spain
126
Eva Žemličková / Helen Karmínová Kellner
Štěnovický Borek (Česká Republika) / Plzeň (Czech Republic)Czech Republic
Štěnovický Borek (Česká Republika) / Plzeň (Czech Republic) Czech Republic C
127
Evelina Dimitrova / Mariya Lyapeva
София (Sofia) / SofiaBulgaria
София (Sofia) / Sofia Bulgaria B
128
Faith Taylor / Kyle Kossin
Decatur (Georgia) / Bountiful (Utah)USA
Decatur (Georgia) / Bountiful (Utah) USA A
129
Fany Mabi Mereles Suares / Sofie Morgan
Madrid / Santander (Cantabria)Paraguay
Madrid / Santander (Cantabria) Paraguay B
130
Federico Carecelén Mañas / Inés Carecelén Parra
Chinchilla de Montearagón (Albacete) / AlicanteSpain
Chinchilla de Montearagón (Albacete) / Alicante Spain B
131
Feng Xiao / Ethan Xiao
Weston (Fl)USA
Weston (Fl) USA C
132
Francisco Javier Valles Casado / María Belén Valdivieso Castañeda
ValladolidSpain
Valladolid Spain A
133
Frida Westler / Lena Karlsson
Gothenburg / Örsundsbro (Uppland)Sweden
Gothenburg / Örsundsbro (Uppland) Sweden B
134
Gaelle García Sánchez-Fuentes / Mónica Santiago de Fuentes
Arroyo de la Encomienda (Valladolid) / ValladolidSpain
Arroyo de la Encomienda (Valladolid) / Valladolid Spain C
135
Geanina Vlădilă / Daniela Banciu
Seseña (Toledo) / MadridRomania
Seseña (Toledo) / Madrid Romania A
136
George Weller / Rose Witchell
LondonUnited Kingdom
London United Kingdom A
137
Georgie Buckley / Emma Clark
Melbourne (Vic)Australia
Melbourne (Vic) Australia A
138
Géraldine Claisse / Delphine Claisse
Arlon (Luxembourg)Luxembourg
Arlon (Luxembourg) Luxembourg B
139
Gisela Arranz Toro / Alejandro Clemente León
Madrid / BarcelonaSpain
Madrid / Barcelona Spain C
140
Gonzalo Varela Jorquera / Vanessa Iglesias
Santiago de Chile / Sevilla (Andalucía)Chile
Santiago de Chile / Sevilla (Andalucía) Chile C
141
Greta Morkune / Deividas Morkunas
VilniusLithuania
Vilnius Lithuania A
142
Guillaume Verlinden / Marta Freixas Gutiérrez
Barcelona (Catalunya)France
Barcelona (Catalunya) France B
143
Haizea Iza Ona / Xubane Iza Egiguren
San Sebastian (Guipuzcoa) / Azpeitia (Guipuzcoa)Spain
San Sebastian (Guipuzcoa) / Azpeitia (Guipuzcoa) Spain C
144
Hanna Irani / Marc Tribes
Strasbourg (Alsace)France
Strasbourg (Alsace) France B
145
Heidi Schwegler / Kamaladharshan Kamaleswaran
Melbourne (Vic) / Boronia (Vic)Australia
Melbourne (Vic) / Boronia (Vic) Australia A
146
Helena Santos / Maria Teixeira
Porto / BragaPortugal
Porto / Braga Portugal C
147
Helle Kartveit / Lars Bernhardt Ølberg
Alversund (Vestland) / Stavanger (Rogaland)Norway
Alversund (Vestland) / Stavanger (Rogaland) Norway A
148
Henryk Miroslaw Setkya Yan / Ricarda Rosskopf
ZurichSwitzerland
Zurich Switzerland B
149
Hilal Özer / Eva Rosen
Wuppertal (Nordrhein-Westfalen)Germany
Wuppertal (Nordrhein-Westfalen) Germany C
150
Hugo Ureta Alonso / Blanca Niño Cortés
ValladolidSpain
Valladolid Spain B
151
Irene Pérez Gómez / David Lozano García
San Sebastián de los Reyes (Madrid) / Pinto (Madrid)Spain
San Sebastián de los Reyes (Madrid) / Pinto (Madrid) Spain B
152
Iris Bakker / Sofie Juel Andersen
Aarhus (Midtjylland)Denmark
Aarhus (Midtjylland) Denmark B
153
Isabel Garrote Guerra / Sonia Soto Gallego
Valderas (León) / ValladolidSpain
Valderas (León) / Valladolid Spain C
154
Isabel Martínez Rodríguez / Rafael Jiménez Aguirrebeña
Boadilla del Monte (Madrid)Spain
Boadilla del Monte (Madrid) Spain A
155
Isabelle Gall / Michael Smit
Weissach (Baden-Württemberg)Germany
Weissach (Baden-Württemberg) Germany B
156
Isabelle Perodeau / Mylene Salvas
Payerne (Vaud) / Montréal (Québec)Canada
Payerne (Vaud) / Montréal (Québec) Canada B
157
Itziar Guillerna Fernández / Nazareth Peña García
Bilbao (Vizcaya) / Santa Perpetua de la Mogoda (Barcelona)Spain
Bilbao (Vizcaya) / Santa Perpetua de la Mogoda (Barcelona) Spain A
158
Jaime Jover Sagarra / Rosa María Blanco Díaz
ValladolidSpain
Valladolid Spain A
159
Jakub Ondroušek / Adam Šuráň
BrnoCzech Republic
Brno Czech Republic C
160
James Nickells / Kasia Nickells
Hawkesbury Upton (South Gloucestershire)United Kingdom
Hawkesbury Upton (South Gloucestershire) United Kingdom C
161
Jan Škoch / Martin Petráž
PragueCzech Republic
Prague Czech Republic B
162
Jana Borovcová / Kristýna Pezlová
Ústí Nad Labem (Czech Republic) / Praha (Czech Republic)Czech Republic
Ústí Nad Labem (Czech Republic) / Praha (Czech Republic) Czech Republic B
163
Jane Davis / Owen Wartella
Milton (Ma) / Somerville (Massachusetts)USA
Milton (Ma) / Somerville (Massachusetts) USA A
164
Jane Richardson / Ellie Richardson
Edinburgh (Midlothian) / Dalkeith (Midlothian)United Kingdom
Edinburgh (Midlothian) / Dalkeith (Midlothian) United Kingdom B
165
Janna Franzkeit / Marc Fabel
HamburgGermany
Hamburg Germany A
166
János Kubinka / Erika Andirkó
Sajószentpéter (Borsod-Abaúj-Zemplén) / Debrecen (Hajdú-Bihar)Hungary
Sajószentpéter (Borsod-Abaúj-Zemplén) / Debrecen (Hajdú-Bihar) Hungary A
167
Jasmina Juárez Torrejon / Leticia Gómez Montes
Sant Vicenç de Castellet (Barcelona) / Santa Coloma de Gramenet (Barcelona)Spain
Sant Vicenç de Castellet (Barcelona) / Santa Coloma de Gramenet (Barcelona) Spain C
168
Jeanne Roiter / Cathy Roiter
Duvall (Wa)USA
Duvall (Wa) USA A
169
Jennifer Hill / Whitney Presley
Columbia (Pensilvania) / Denver (Columbia)USA
Columbia (Pensilvania) / Denver (Columbia) USA B
170
Jenny Bosten / Ingrid Jendrzejewski
Brighton (East Sussex) / Cambridge (Cambridgeshire)United Kingdom
Brighton (East Sussex) / Cambridge (Cambridgeshire) United Kingdom C
171
Jessica Bennett / Hannah Farthing
Boronia (Vic) / Warragul (Vic)Australia
Boronia (Vic) / Warragul (Vic) Australia C
172
Jesús Álvarez-Ossorio García de Soria / Bárbara Álvarez-Ossorio Alonso
ValladolidSpain
Valladolid Spain C
173
Jesús Aragón Rodríguez / Jesús Aragón Hiniesta
Puerto de Santa María (Cádiz)Spain
Puerto de Santa María (Cádiz) Spain C
174
Jesús Lacasta Romero / Eduardo Moreno Turcu
Mutilva (Navarra) / GuadalajaraSpain
Mutilva (Navarra) / Guadalajara Spain B
175
Jesús Ruiz Fernández / Manuel Sillero Quintana
MadridSpain
Madrid Spain A
176
Jiahui Li / Simin Wang
Shenzhen (Guangdong)China
Shenzhen (Guangdong) China B
177
Jimena Gordillo Uribe / José Luis Ruiz Ludeña
Castellbisbal (Barcelona)Colombia
Castellbisbal (Barcelona) Colombia C
178
Joanna Kołcun / Agata Zasada
Wrocław (Dolnośląskie)Poland
Wrocław (Dolnośląskie) Poland B
179
Joaquín Gómez Pantoja Galán / Mar Sánchez Burgos
Las Rozas de Madrid (Madrid) / MadridSpain
Las Rozas de Madrid (Madrid) / Madrid Spain C
180
Joni Wildman / Emily Wildman
Nottingham (Nottinghamshire)United Kingdom
Nottingham (Nottinghamshire) United Kingdom B
181
Jörn Schrieber / Maren Faber
Hamburg / Lübeck (Schleswig-Holstein)Germany
Hamburg / Lübeck (Schleswig-Holstein) Germany C
182
José Lucas Pérez Mompó / Alberto Navarro Madrid
Cádiz (Andalucía) / Córdoba (Andalucía)Spain
Cádiz (Andalucía) / Córdoba (Andalucía) Spain B
183
José Manuel Corral García / María Belén González Martín
ValladolidSpain
Valladolid Spain A
184
Joyce Petry / Maria Ten Dam
Vianden / BettelLuxembourg
Vianden / Bettel Luxembourg C
185
Julen Simón Iriarte / Astrid Gómez Martín
Pamplona (Navarra) / Barakaldo (Biscay)Spain
Pamplona (Navarra) / Barakaldo (Biscay) Spain C
186
Justine Dunn / Victoria Clifford
Ashfield (New South Wales) / Stirling (Stirlingshire)Australia
Ashfield (New South Wales) / Stirling (Stirlingshire) Australia C
187
Kaitlyn McCluskie / Gabrielle Klemt
Toronto (On) / Vancouver (British Columbia)Canada
Toronto (On) / Vancouver (British Columbia) Canada C
188
Karel Vlachovský / Karolína Vlachovská
Pilsen (Czech Republic)Czech Republic
Pilsen (Czech Republic) Czech Republic A
189
Karen Kavett / Elizabeth Caron
Los Angeles (California) / Hartford (Connecticut)USA
Los Angeles (California) / Hartford (Connecticut) USA C
190
Karen Klötzli / Johanna Klötzli
Zürich (Zh)Switzerland
Zürich (Zh) Switzerland A
191
Karin Sabo Mancusi / Ana Maria Aguilera de Barros
Sao PauloBrazil
Sao Paulo Brazil C
192
Karine Thalamy / Pilar Peñas Artero
Madrid / Ortigosa del Monte (Segovia)France
Madrid / Ortigosa del Monte (Segovia) France A
193
Karolina Yanko / Andrii Chupakov
KyivUkraine
Kyiv Ukraine B
194
Katarina Tabak / Ana Vuković
Zagreb (Croatia)Croatia
Zagreb (Croatia) Croatia A
195
Katharina Bauernschmitt / Jörg Schneider
Bad Neustadt (Bavaria) / Köln (Nrw)Germany
Bad Neustadt (Bavaria) / Köln (Nrw) Germany C
196
Katrina Coleman / Hannah Coleman
Launceston (Tasmania) / (Tasmania )Australia
Launceston (Tasmania) / (Tasmania ) Australia B
197
Kena Masi / Zenda Masi
Ansbach (Bavaria)South Africa
Ansbach (Bavaria) South Africa C
198
Kristin Thuv / Siv Bremnes
Bodø (Norge)Norway
Bodø (Norge) Norway B
199
Kwok Koo / Elsa Ng
York (Yorkshire)United Kingdom
York (Yorkshire) United Kingdom B
200
Lara Friedrich / Lisa-Marie Friedrich
Heidelberg (Baden-Wuerttemberg) / Ottenhoefen Im Schwarzwald (Baden-Württemberg)Germany
Heidelberg (Baden-Wuerttemberg) / Ottenhoefen Im Schwarzwald (Baden-Württemberg) Germany B
201
Larry Blanck / Meri Cartee
Warminster (Pennsylvania) / Saint Peters (Missouri)USA
Warminster (Pennsylvania) / Saint Peters (Missouri) USA C
202
Laura Pescher / Carolin Kraft
Gelsenkirchen (Nrw) / Planegg (Bayern)Germany
Gelsenkirchen (Nrw) / Planegg (Bayern) Germany B
203
Laura Vallepuga Espinosa / Agustín Pérez Marcos
Carrizo (León)Spain
Carrizo (León) Spain C
204
Leire Berzosa Hernández / Jesus Berzosa Esteban
ValladolidSpain
Valladolid Spain C
205
Lena Hofmayr / Andreas Jansch
ViennaAustria
Vienna Austria C
206
Lenka Henao Mišíková / Veronika Valt
Lisbon / BratislavaSlovakia
Lisbon / Bratislava Slovakia C
207
Linda Bremnes Anderssen / Gaute Brakstad
Valnesfjord (Nordland)Norway
Valnesfjord (Nordland) Norway C
208
Linn Merethe Danielsen / Ida Østenstad
Stjørdal (Trøndelag)Norway
Stjørdal (Trøndelag) Norway B
209
Lisa Marisel Joffrés / Natalia Florencia Mina
Godoy Cruz (Mendoza) / Buenos AiresArgentina
Godoy Cruz (Mendoza) / Buenos Aires Argentina C
210
Lise Arnol-Goujon / Jean-Baptiste Castinel
Grenoble (France)France
Grenoble (France) France B
211
Liudmyla Shapa / Oleksandra Hayda
Dnipro / LvivUkraine
Dnipro / Lviv Ukraine C
212
Liza Fireman / Madeleine Pedrow
Bellevue (Wa) / Landenberg (Pennsylvania)Israel
Bellevue (Wa) / Landenberg (Pennsylvania) Israel C
213
Lola Mosseri-Lefebvre / Jessie Lajarrige
Paris (Île de France) / BodilisFrance
Paris (Île de France) / Bodilis France A
214
Lorena Gijón Peñas / Mario Cuervo Gijon
ValladolidSpain
Valladolid Spain A
215
Lorena Vélez Fernández / Laura Cuevas Ortiz
Arroyo de la Encomienda (Valladolid) / ValladolidSpain
Arroyo de la Encomienda (Valladolid) / Valladolid Spain C
216
Lorenzo Dalla Valle / Michela Utili
Lozzo Atestino (Padova) / Riolo Terme (Ravenna)Italy
Lozzo Atestino (Padova) / Riolo Terme (Ravenna) Italy A
217
Louise Jackett / Ellie Higgins
Melbourne (Vic) / Lockridge (Western Australia)Australia
Melbourne (Vic) / Lockridge (Western Australia) Australia B
218
Lucia Haemmerle / Maria Miedler
Krems (Lower Austria) / Vienna (Lower Austria)Austria
Krems (Lower Austria) / Vienna (Lower Austria) Austria B
219
Lucía Pilar Varela Ojeda / Paula Andrea Bruno
Viladecans (Barcelona)Argentina
Viladecans (Barcelona) Argentina A
220
Lucile Dautin / Lionel Raffin
Lyon (Rhône)France
Lyon (Rhône) France B
221
Luis Antonio Guerrero Sánchez / Patricia Guerrero Sánchez
ValladolidSpain
Valladolid Spain A
222
Luis Ricardo Gotuzzo Altez / Joaquín Manuel Pérez Ramírez
Ávila / MadridPeru
Ávila / Madrid Peru C
223
Luisa Gerlach / Maria Graber
Berlin (Germany)Germany
Berlin (Germany) Germany A
224
Luisa Jesus Areia / Bruno Miguel Silva Gomes
Pombal (Leiria) / FaroPortugal
Pombal (Leiria) / Faro Portugal C
225
Lydia Osner / Karen Witt
Landenberg (Pennsylvania) / Bethlehem (Pennsylvania)USA
Landenberg (Pennsylvania) / Bethlehem (Pennsylvania) USA B
226
Mª Carmen Perosanz Gutiérrez / Fernando Roca Fleque
Burgos / Benicarló (Castellón)Spain
Burgos / Benicarló (Castellón) Spain B
227
Mª del Carmen Álvarez Sánchez / Sonia Sanz de Fuentes
Valladolid / Simancas (Valladolid)Spain
Valladolid / Simancas (Valladolid) Spain B
228
Mª Victoria Meilán Rodríguez / Patricia Santalla Lombardero
San Andrés de Montejos (León) / Ponferrada (León)Spain
San Andrés de Montejos (León) / Ponferrada (León) Spain A
229
Madalena Zammit / Jana Rensberga
Zurrieq / RigaLatvia
Zurrieq / Riga Latvia C
230
Maeva Levent / Celia Levent
Cannes (06)France
Cannes (06) France A
231
Mafalda Avelino / Genoveva Avelino
LisboaPortugal
Lisboa Portugal B
232
Mali Clements / Alison Clements
London / Long Wittenham (Oxfordshire)United Kingdom
London / Long Wittenham (Oxfordshire) United Kingdom B
233
Marcia Carini / Guido Barbagelata
São Paulo (Sp) / MilanoBrazil
São Paulo (Sp) / Milano Brazil A
234
Maria Ángeles Yepes Soto / Víctor García Díaz
Cartagena (Spain)Spain
Cartagena (Spain) Spain B
235
Maria Athanasiou / Avraam Grassos
Thassaloniki (Greece)Greece
Thassaloniki (Greece) Greece B
236
Maria del Pilar Rodríguez Bartolome / Carlos Rodríguez Bartolome
MadridSpain
Madrid Spain A
237
Maria Do Perpetuo Socorro Rolim / Marcia Bragatto Trazzi Eller
Belo Horizonte (Minas Gerais) / Vitória (Espirito Santo)Brazil
Belo Horizonte (Minas Gerais) / Vitória (Espirito Santo) Brazil A
238
María Fe Sánchez López / María Jacobs Sánchez
Boiro (A Coruña)Spain
Boiro (A Coruña) Spain B
239
María García Díaz / Gustavo Verde Arias
Pobladura de Pelayo García (León)Spain
Pobladura de Pelayo García (León) Spain B
240
Maria Golova / Taylor McCants
Chene Bourg (Geneve) / Horgen (Zürich)Russia
Chene Bourg (Geneve) / Horgen (Zürich) Russia C
241
María Isabel García Macho / Miguel Ángel Álvarez Cabrerizo
Valladolid (Spain)Spain
Valladolid (Spain) Spain A
242
Maria Jesús Gómez Fernández / Laura Muñoz Arenales
Pontevedra / Laguna de Duero (Valladolid)Spain
Pontevedra / Laguna de Duero (Valladolid) Spain C
243
María Jesús Pedriza Rey / Ricardo Hernández De Dios
MadridSpain
Madrid Spain A
244
Maria José Andler / Trinidad Clemente
Salzburg (Sankt Georgen) / SantiagoChile
Salzburg (Sankt Georgen) / Santiago Chile B
245
Maria José Gómez Roso / Mónica Arroyo Daza
SalamancaSpain
Salamanca Spain C
246
Mariana Mendes / Alexandre Mena E Silva
Quarteira (Faro) / Sintra (Lisboa)Portugal
Quarteira (Faro) / Sintra (Lisboa) Portugal A
247
Marilia De Angeli / Fernanda Benezra Maia
Eunapolis (Bahia) / Crissier (Vaud)Brazil
Eunapolis (Bahia) / Crissier (Vaud) Brazil B
248
Mario Villaizán Vallelado / Sandra Duque Rodríguez
Laguna de Duero (Valladolid)Spain
Laguna de Duero (Valladolid) Spain B
249
Mark Feldman / Hanna Feldman
Los Angeles (Ca) / Jersey City (NJ)USA
Los Angeles (Ca) / Jersey City (NJ) USA C
250
Marta Tatarska / Lukas Schmid
WarsawPoland
Warsaw Poland C
251
Marta Valle Valhondo / Ramón Turpin Sevilla
Leganés (Madrid) / Viladecans (Barcelona)Spain
Leganés (Madrid) / Viladecans (Barcelona) Spain A
252
Marte Ronold / Silje Strand
StavangerNorway
Stavanger Norway C
253
Marzia Tani / Simon Walters
London (England)Italy
London (England) Italy C
254
Maya Binetskaya / Pablo Martín Gila
MadridBelarus
Madrid Belarus C
255
Melynda Owens / Shayla Jones
Hurst (Texas) / North Richland Hills (Tx)USA
Hurst (Texas) / North Richland Hills (Tx) USA B
256
Mercedes Haro Sánchez / Antonio Parra Haro
AlbaceteSpain
Albacete Spain B
257
Mercédesz Arthofer / Vanda Varga
Sopron (Győr-Moson-Sopron) / BudapestHungary
Sopron (Győr-Moson-Sopron) / Budapest Hungary C
258
Meritxell Quintana Pérez / Javier Parra Jacinto
Andorra la VellaAndorra
Andorra la Vella Andorra C
259
Mihail Andreev / Kalinka Andreeva
LuxembourgBulgaria
Luxembourg Bulgaria C
260
Minna King / Isabelle King
Founex (Vaud)Finland
Founex (Vaud) Finland C
261
Miranda Aalders / Willem Aalders
Delft (Zuid Holland) / Apeldoorn (Gelderland)Netherlands
Delft (Zuid Holland) / Apeldoorn (Gelderland) Netherlands B
262
Namphueng Tassanaipitukkul / Olivia Waltz
Bangkok / Copenhagen (Hovedstaden)Thailand
Bangkok / Copenhagen (Hovedstaden) Thailand C
263
Natalia Kurylenko / Daria Apollonina
Dnipro (Dnipropetrovsk Oblast) / Kyiv (Kyivska Oblast)Ukraine
Dnipro (Dnipropetrovsk Oblast) / Kyiv (Kyivska Oblast) Ukraine A
264
Natasha Yamamura / Rie Kato
Venice / MadridJapan
Venice / Madrid Japan B
265
Nicola Harris / Mike Turner
Gloucester (Gloucestershire)United Kingdom
Gloucester (Gloucestershire) United Kingdom A
266
Nicola Thomas / Peter Thomas
Marlow (Buckinghamshire)United Kingdom
Marlow (Buckinghamshire) United Kingdom A
267
Nicolas Hue / Martina Hue
Compiegne (Oise)France
Compiegne (Oise) France A
268
Nuria Alonso / Marta Mata Alonso
ValladolidSpain
Valladolid Spain C
269
Ole Marton Ølberg / Leif Jone Ølberg
Alversund (Vestland) / Oslo (Viken)Norway
Alversund (Vestland) / Oslo (Viken) Norway A
270
Olga Alonso I Pernas / Ohiane Méndez Bellés
Rubí (Catalunya) / Torreblanca (Castelló)Spain
Rubí (Catalunya) / Torreblanca (Castelló) Spain B
271
Oliver De la Flor Ruiz de Pascual / Blanca López de Coca García Pliego
Daimiel (Ciudad Real)Spain
Daimiel (Ciudad Real) Spain A
272
Orel Hershkovitz / Avidor Hershkovitz
Kfar Saba (Israel) / Rishon Letzion (Gush Dan)Israel
Kfar Saba (Israel) / Rishon Letzion (Gush Dan) Israel A
273
Pamela Benham / Paul Hansma
Santa Barbara (California)USA
Santa Barbara (California) USA C
274
Patricia Pérez Leal / Patricia Gil González
Ribadeo (Lugo) / Vigo (Pontevedra)Spain
Ribadeo (Lugo) / Vigo (Pontevedra) Spain B
275
Patrick Inniger / Andrea Luisa Bieri
Thun (Bern) / Konolfingen (Bern)Switzerland
Thun (Bern) / Konolfingen (Bern) Switzerland C
276
Paula Suárez-Bustamante Misme / Mª Carmen Salas Gregorio
Ocaña (Toledo) / Peñaflor de Gállego (Zaragoza)Spain
Ocaña (Toledo) / Peñaflor de Gállego (Zaragoza) Spain B
277
Paulina Polańska / Martyna Halter-Bogołębska
Wrocław (Dolnośląskie) / Warsaw (Mazowieckie)Poland
Wrocław (Dolnośląskie) / Warsaw (Mazowieckie) Poland B
278
Pelin Çelik / Ayse Dilara Düğmeci
İstanbul / EstambulTurkey
İstanbul / Estambul Turkey C
279
Percy Chaparro García / Nadia Dávila Arango
ÁvilaPeru
Ávila Peru B
280
Petia Dushkova / Zornitza Stoykova
Sofia (София)Bulgaria
Sofia (София) Bulgaria B
281
Petr Mišík / Zuzana Mišíková
Žilina ()Slovakia
Žilina () Slovakia A
282
Pontus Andersson / Fia Wärn
Kristinehamn / SvärtingeSweden
Kristinehamn / Svärtinge Sweden A
283
Rafael Amieva Gómez / Laura Aizpurua de Arteche
MadridSpain
Madrid Spain B
284
Rafi Hasib / Katie Kavett
New York City (Ny) / New York (Ny)Bangladesh
New York City (Ny) / New York (Ny) Bangladesh C
285
Ramona Goesch / Doreen McCollough
Rostock (Mv)Germany
Rostock (Mv) Germany B
286
Raquel Moreno Soler / Raquel De la Visitación Esteve
AlicanteSpain
Alicante Spain C
287
Raquel Pérez Mesón / María Pérez Marcos
SalamancaSpain
Salamanca Spain A
288
Raquel Plensa Puigbò / Meritxell Dalmau Diviu
Barcelona / Mataró (Barcelona)Spain
Barcelona / Mataró (Barcelona) Spain C
289
Raquel Puig Navarro / Cristina Cabrera Clarisó
BarcelonaSpain
Barcelona Spain C
290
Rebeca Ferreira / Sarah Rowe
Chicago (Illinois) / Williamstown (Ma)USA
Chicago (Illinois) / Williamstown (Ma) USA A
291
Rebeca Sánchez Maceiras / Maria Teresa Maceiras Vázquez
A CoruñaSpain
A Coruña Spain B
292
Rebecca Lobb / Deanne Hill
Plymouth (Devon) / Plympton, Plymouth (State)United Kingdom
Plymouth (Devon) / Plympton, Plymouth (State) United Kingdom B
293
Rita Biscaya Avelino / Camila Avelino
Lisboa / LisbonPortugal
Lisboa / Lisbon Portugal C
294
Rita De Miguel Fernández / Ismael Garcia Gonzalez
Ferrol (A Coruña) / Mostoles (Madrid)Spain
Ferrol (A Coruña) / Mostoles (Madrid) Spain A
295
Rocío García Mateos-Cañero / Manuel Heredero Cabrera
MadridSpain
Madrid Spain A
296
Roser Tarrio Mosquera / Isabel Gracia Blasco
Els Casots (Barcelona) / BarcelonaSpain
Els Casots (Barcelona) / Barcelona Spain B
297
Roxanne O'Doherty / Jonathan O'Doherty
Worcester (Worcestershire) / Glasgow (Scotland)United Kingdom
Worcester (Worcestershire) / Glasgow (Scotland) United Kingdom B
298
Ruany Dolla / Geraldo Dolla
Blumenau (Santa Catarina)Brazil
Blumenau (Santa Catarina) Brazil C
299
Sam Gerkamp / Martin Kühn
BerlinGermany
Berlin Germany C
300
Sandra Iorio / Primula Pipere
Merano (Bolzano) / Siniscola (Nuoro)Italy
Merano (Bolzano) / Siniscola (Nuoro) Italy A
301
Sandra Keetman / Delia Keetman-Verhoef
Heerhugowaard (Noord Holland) / Heiloo (Noord Holland)Netherlands
Heerhugowaard (Noord Holland) / Heiloo (Noord Holland) Netherlands A
302
Sandra Kunnen / Maaike Van den Brink
Haarlem (Noord-Holland) / UtrechtNetherlands
Haarlem (Noord-Holland) / Utrecht Netherlands C
303
Sandra Pardo Buitrago / Sandra Sánchez Artunduaga
Bogota (Cundinamarca) / Móstoles (Madrid)Colombia
Bogota (Cundinamarca) / Móstoles (Madrid) Colombia A
304
Sandra Simões / Marcos Coelho
Penacova (Coimbra)Portugal
Penacova (Coimbra) Portugal A
305
Sandrine Herriberry / Charlotte Ruet
Aulnay (Charente Maritime) / Angers (Pays de la Loire)France
Aulnay (Charente Maritime) / Angers (Pays de la Loire) France A
306
Sanna Susiluoto / Jukka Sireni
Espoo (Uusimaa) / Helsinki (Uusimaa)Finland
Espoo (Uusimaa) / Helsinki (Uusimaa) Finland C
307
Santiago Linares Toledo / Alicia García González
Torres Torres (Valencia) / Torres-Torres (Valencia)Spain
Torres Torres (Valencia) / Torres-Torres (Valencia) Spain C
308
Sara Gomes / Mª Francisca Cunha
Famalicão (Braga) / PortoPortugal
Famalicão (Braga) / Porto Portugal C
309
Sára Hasíková / Izabela Peterková
Opava (Česká Republika (Česko)) / Kravaře (Česká Republika)Czech Republic
Opava (Česká Republika (Česko)) / Kravaře (Česká Republika) Czech Republic B
310
Sara Kristersson / Tobias Priemer
Malmö (Skåne) / Dalby ()Sweden
Malmö (Skåne) / Dalby () Sweden B
311
Sara Pérez Barreiro / Marigel Pérez Barreiro
Valladolid / Villanueva del Pardillo (Madrid)Spain
Valladolid / Villanueva del Pardillo (Madrid) Spain A
312
Sarah Jane Bodell / Katharina Reiner
London (England) / Hof (Bavaria)United Kingdom
London (England) / Hof (Bavaria) United Kingdom C
313
Sarah Schuler / Michaela Keener
St. Paul (Minnesota) / Lexington (Kentucky)USA
St. Paul (Minnesota) / Lexington (Kentucky) USA A
314
Sharan Gill / Sarah Dodd
LondonUnited Kingdom
London United Kingdom C
315
Silje Hollås / Linda Mari Hogstad
Stjørdal (Trøndelag)Norway
Stjørdal (Trøndelag) Norway A
316
Silvia Hernández Cámara / Mª de los Ángeles De la Coba García
Alcobendas (Madrid) / La Laguna (Santa Cruz de Tenerife)Spain
Alcobendas (Madrid) / La Laguna (Santa Cruz de Tenerife) Spain A
317
Simona Cheli / Elena Vallespín
MadridItaly
Madrid Italy B
318
Simona Mikešová / Hana Hrabaňová
Ostrava (Cze) / Slatiňany (Czech Republic)Czech Republic
Ostrava (Cze) / Slatiňany (Czech Republic) Czech Republic A
319
Sinje Balzer / Uwe Waldvogel
Meckenbeuren (Baden-Württemberg)Germany
Meckenbeuren (Baden-Württemberg) Germany B
320
Sinthuya Jeyalingam / Klara Exnerova
Stuttgart (Baden-Wurttemberg) / Bohumin (Czech Republic)Germany
Stuttgart (Baden-Wurttemberg) / Bohumin (Czech Republic) Germany C
321
Smaranda Polojan / Alexandru Istode
Amsterdam (Noord-Holland)Romania
Amsterdam (Noord-Holland) Romania C
322
Sofía Astudillo Akamine / Natsuko Moriwaki
Valladolid / 町田 (東京)Japan
Valladolid / 町田 (東京) Japan A
323
Sonia Alonso Junquera / Begoña Junquera García
MadridSpain
Madrid Spain B
324
Sonja Barthelmes / Katja Krauss
Hamburg / BarcelonaGermany
Hamburg / Barcelona Germany B
325
Sophie De Goncourt / Patrice De Goncourt
Aubigne Racan (France) / Aubigne-Racan (Sarthe)France
Aubigne Racan (France) / Aubigne-Racan (Sarthe) France C
326
Sophie Mayeur / Camille Auen
Ungersheim (Alsace)France
Ungersheim (Alsace) France A
327
Soraya Hernández Moretón / Isabel Moretón Agudo
ValladolidSpain
Valladolid Spain C
328
Soraya Pérez Carayol / Gabriel Moreno Turcu
Ibi (Alicante) / GuadalajaraSpain
Ibi (Alicante) / Guadalajara Spain C
329
Stephanie Kipp / Henriette Selter
BremenGermany
Bremen Germany A
330
Stijn Hudders / Martha Klimek
Gent (Oost-Vlaanderen) / BerlinBelgium
Gent (Oost-Vlaanderen) / Berlin Belgium A
331
Sunniva Unneland / Tone Merete Unneland
Bergen (Vestland) / Aanneland (Vestland)Norway
Bergen (Vestland) / Aanneland (Vestland) Norway C
332
Susan Heikkinen / Netta Laukkanen
Helsinki (Uusimaa)Finland
Helsinki (Uusimaa) Finland A
333
Susanne Riehemann / Doug Ellwanger
Mountain View (California) / (California)USA
Mountain View (California) / (California) USA A
334
Tammy McLeod / Yvonne Feucht
Los Angeles (California) / Burbank (California)USA
Los Angeles (California) / Burbank (California) USA C
335
Teija Taavettila / Vesna Haglund
Helsinki (Uusimaa) / Vaasa (Pohjanmaa)Finland
Helsinki (Uusimaa) / Vaasa (Pohjanmaa) Finland B
336
Terese Scherman / Susanna Meder
Bandhagen / Stockholm (Solna)Sweden
Bandhagen / Stockholm (Solna) Sweden C
337
Tereza Koptíková / Markéta Freislerová
Prague (Cze) / Nupaky (Cze)Czech Republic
Prague (Cze) / Nupaky (Cze) Czech Republic A
338
Tiffany Medeiros / Alyssa Zackler
Lowell (Massachusetts) / Stevenson Ranch (California)USA
Lowell (Massachusetts) / Stevenson Ranch (California) USA A
339
Verónica Antunes / Nuno Cordeiro
Oliveira de Azeméis (Aveiro) / LeiriaPortugal
Oliveira de Azeméis (Aveiro) / Leiria Portugal A
340
Veronica Nes / Ruth Elisabeth Ølberg
Kristiansand (Agder) / Stavanger (Norge)Norway
Kristiansand (Agder) / Stavanger (Norge) Norway B
341
Vincent Chou / Natasha Costello
Dallas (Texas)USA
Dallas (Texas) USA B
342
Virginia Hernando Pascual / Miriam Carro Hernando
Valladolid / Campaspero (Valladolid)Spain
Valladolid / Campaspero (Valladolid) Spain B
343
Virginia Luciano Moreno / Ángel Luciano Moreno
Alcorcón (Madrid)Spain
Alcorcón (Madrid) Spain B
344
Vroni Börlin-Kostezer / Annemie Kostezer
Basel (Bs)Switzerland
Basel (Bs) Switzerland A
345
Wen Lin / Yunxiang Su
Paris (Idf)China
Paris (Idf) China A
346
Yasmeen Almog / Brett Usinger
Jackson Hole (Wyoming) / Walnut Creek (California)Israel
Jackson Hole (Wyoming) / Walnut Creek (California) Israel B
347
Zoe Quintana Prados / Jose Quintana Villena
Langarika (Alava)Spain
Langarika (Alava) Spain C
348
Zonia Emilce Escobar Ríos / Alberto Díaz Medina
MadridParaguay
Madrid Paraguay C
349
Zsolt Kiss / Nóra Péterfia
Székesfehérvár (Fejér)Hungary
Székesfehérvár (Fejér) Hungary A